Podrobnější informace:

Noc sokoloven proběhne 21. září 2018.

Program:
16h - Kde spinká kašpárek - prohlídka loutkového divadla pro rodiče a děti
16h - Přerovský Tarzan - soutěž ve šplhu
19h - prohlídka sokolovny s průvodcem
od 19 hod. - opékání špekáčků v sokolské zahradě, posezení s hudbou u ohně, nocování v sokolovně - mladší a starší žáci

O sokolovně

Architekt Karel Caivas ( žák J. Kotěry ),realizoval stavby, které jej řadily k nové krvi funkcionalistických tvůrců. Vytvořil velkorysý projekt ovlivněný holandským neoplasticizmem, v němž kromě tělocvičného a spolkového zázemí nechyběly ani společenské kulturní prostory včetně restaurace. Dalšími architekty byli Stanislav Andrlík a Vlastislav Chroust.

 

První nápad na výstavbu nové sokolovny vznikl v roce 1921, v roce 1925 byl vytvořen fond a

první práce na nové sokolovně byly výborem zadány v červnu 1935, do konce roku byla stavba pod střechou.

11.9.1936 se konalo dojemné rozloučení se starou sokolovnou a členstvo bylo převedeno přes Tyršův most do sokolovny nové.

Na sokolovně jsou 4 pamětní desky – Slavomíru Kratochvilovi – který byl za protirakouský odboj v listopadu 1914 popraven.

38 sokolským obětem z 2.sv. Války

Rudolfu Lukaštíkovi ,dlouholetým jednatelem Sokolské župy Středomoravské . V roce 1939 byl zvolen i jejím starostou. Koncem roku 1939 odešel do zahraničí a ve svých 45 letech vstoupil do čs. zahraniční armády ve Francii. Pomohl obnovit Sokolskou župu zahraniční a později byl povolán prezidentem Edvardem Benešem na čs. ministerstvo vnitra v Londýně.

Paradoxem je, že si sokolové svého nového stánku příliš neužili. Nejprve omezila jejich činnost okupace a po krátkém oživení po roce 1945 byl v padesátých letech Sokol zrušen. Obnovena byla zdejší obec sokolská až po roce 1990. Sokolovna mezitím sloužila jako sportovní a kulturní stánek. V roce 1997 ji strašlivě postihly povodně, ale bytelná stavba naštěstí vydržela nápor Bečvy a tak sokolovna mohla být opravena. Dnes patří k ozdobám moderní tváře Přerova a stále ji navštěvují stovky obyvatel města i okolí.

(Zdroj: Sokol Přerov)

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.