Bývalá sokolovna Proseč

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Pardubický
Župa:župa Východočeská-Pippichova
Okres:Chrudim
Stav objektu:existuje
Datace:1920–1921
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Sokolovna (dnes objekt nese název Městské společenské kulturní centrum Proseč) v Proseči byla postavena v letech 1920 až 1921. Od počátku byla používaná současně k sokolskému cvičení, k pořádání divadelních představení a od konce 20. let fungovala také jako kino. Budova prošla řadou menších stavebních úprav a dostaveb, zásadní rekonstrukce proběhla na konci 60. let dvacátého století značně necitlivým způsobem; mimo jiné došlo k odstranění původních dřevěných oken a k likvidaci výmaleb sálu.

Aktuální rekonstrukce začala v roce 2016 zateplením budovy, bylo navrženo nové barevné řešení fasády. Novým prvkem u hlavního vstupu je kovová markýza.

Z popisu generálky interiérů:  

Původní stavební dokumentace se nedochovala, proto jsme navazovali volně na věci zachované (originální kazetový trámový strop a dřevěný balkon, opukové schody). Na půdě se podařilo najít a poté použít fragmenty dveří a obrazové rámy. Vše ostatní bylo nově navrženo a vyrobeno.

Dokumentace k připravované rekonstrukci budovy měla čistě stavební charakter. Pozitivem byl nový prostor předsálí a šatny, který vznikl z úzké tmavé vstupní chodby a bytu správce. Estetickou stránku projektu nikdo příliš neřešil, řada technických prvků byla již definována a rozpočtově připravena (osvětlení zářivkami, nedefinované šedobéžové dlažby apod.). V této fázi projektu jsme byli osloveni. Zadavatel (město Proseč) nám poskytl dostatečnou svobodu, podporu, důvěru a projevil flexibilnost v rychlém schvalování potřebných změn (hlavně rozpočtových, což při rozpočtových možnostech města byl odvážný a osvícený krok). Snažili jsme se obnovit atmosféru minulých časů a zároveň vytvořit příjemný prostor pro pořádání různorodých kulturních akcí s přihlédnutím k bývalé funkci prostoru. To se odrazilo ve výběru materiálů – například jednoduché kazetové obklady stěn z překližky – s možností odvětrání provlhlých zdí.

V sálu zůstaly poškozené ale funkční několikery dveře, které prošly renovací. Strop a dřevěné části balkonu byly vyčištěny a konzervovány. Stávající pódium bylo nahrazeno novým, vyrobeným z modřínového dřeva. Nová je také opona s automatickým ovládáním. Sametové závěsy jsou v podobě bočních sufit, které umožňují snadnější vstup z obou stran na pódium. Celkové zatemnění sálu pomocí rolet v kombinaci se závěsy.

Zmíněné zachovalé originální prvky z dvacátých let byly realizované místními řemeslníky v prosečském mixu stylů (kubismus, art deco a folklórní prvky sahající do 19. století). Navázali jsme na tento princip a oslovovali jsme místní truhláře a další řemeslníky. Nebylo času nazbyt, s trochou sentimentu jsme navrhli výbavu předsálí s šatním pultem (věšáky na šatstvo jsou použity původní, přenesené z 1. patra). Vznikl předěl v podobě prosklené stěny, lavice pro lidi unavené tancem, několik toaletních stolků se zrcadly hlavně pro ženy, obklad stěn chodby s barevnou lakovanou překližkou, dřevěné dveře s výplní do celého objektu. Stěny tu a tam zjemněné válečkem nebo dekorativní bordurou. Dveře oddělující předsíň od předsálí jsou kompilací nalezených křídel a nové prosklené zárubně. Celek předsálí a balkónu byl doplněn retro filmovými plakáty a starými fotografiemi z historie prosečského Sokola.

Prostor baru dostal podobně jako předsálí do vínku dlažbu se šachovnicovým uspořádáním v běžně dostupném provedení. Barový pult z masivního mořeného a barveného dubu odráží kubistickou inspiraci. Obklad je uspořádám pásově se světlou linkou, materiál opět překližka. Sokolovna je vybavena původními židlemi typu Thonet, židle podobného vzhledu jsou použity také v baru.

Další prostory, které byly předmětem rekonstrukce: kuchyně přiléhající k baru, chodba s šatnami a zázemím, toalety, promítací místnost.

Zdroj informací, literatura

https://www.interierroku.cz/cs/sokolovna-prosec/

https://www.mestoprosec.cz/volny-cas/spolecenske-centrum-sokolovna

esbirky.cz

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.