Čapkova sokolovna – T. J. Sokol Moravská Ostrava

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Moravskoslezský
Župa:župa Moravskoslezská
Okres:Ostrava-město
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Miloslav Kopřiva
Datace:1930–1932
Vložil:OndrejRybnicek

Popis objektu

Úvod

Čapkova sokolovna patří mezi jedny z nejvýznamnějších prvorepublikových staveb v Ostravě. Autorem této budovy je významný brněnský architekt Miloslav Kopřiva (1894–1968), jehož tvorba byla zaměřena na funkcionalismus. Mezi jeho nejvýznamnější stavby patří mimo jiné Obchodní dům Brouk a Babka v Brně nebo Sokolovna ve Znojmě. Nejvíce Kopřivových staveb nalezneme na Moravě nebo na Slovensku.

Architektura budovy

Miloslav Kopřiva navrhl sokolovnu, která původně stála na okraji centra města Ostravy. Styl budovy se nese v duchu funkcionalismu a purismu. Jednopatrová budova s půdorysem písmena L a rovnou střechou je oproštěna od jakékoliv zdobnosti a má jen velmi strohý výraz. Proto se dominantním prvkem stávají cihlové obklady, které lemují celou budovu a je jimi obložen celý hlavní vstup.

V původních návrzích se počítalo s velkolepou přístavbou nové velké tělocvičny, bazénu a dalších prostorů. Tato dostavba se však nikdy neuskutečnila, plány zvrátila velká hospodářská krize.

V 60. letech 20. století na budovu sokolovny navázal architekt Jiří Gwuzda (1941–2012), který navrhl přístavbu sportovní haly v bruselském stylu. Ta je dnes součástí areálu Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky.

Slavnostní otevření

Sokolovna byla otevřena v roce 1932 a cvičenci v ní našli všechno, co pro svou činnost potřebovali: velký tělocvičný sál, divadelní podium, kanceláře a spoustu dalších sálů pro cvičení, vlastivědné přednášky nebo slavnosti. Součástí areálu bylo také venkovní hřiště s běžeckým oválem a dřevěným podiem.

Kdo to byl Jan Čapek?

Sokolovna nese jméno významného legionáře, náčelníka Moravskoslezské župy a spoluzakladatele československých legií v Itálii, Jana Čapka, který bohužel v roce 1918 padl v bitvě na řece Piavě. Dnes je po něm pojmenována nejen tato sokolovna, ale i mnoho ulic ve městech Moravskoslezského kraje (Ostrava, Frýdek – Místek, Opava).

Ostravské monstrprocesy

V roce 1950 se i Ostravsko stalo místem, kde se odehrávaly vykonstruované politické monstrprocesy. Ty navazovaly na kauzu s Miladou Horákovou. Pro toto „soudní divadlo“ byla vybrána právě Čapkova sokolovna – jednalo se o jeden z největších sálů v Ostravě, navíc zde byla i silná symbolika, protože v procesu byli souzeni také členové Sokola. Proces ukazoval na protistátní síť Milady Horákové, která měla připravovat ozbrojené povstání v „ocelovém srdci republiky“. V kauze bylo neprávem obžalováno 87 lidí. Byly vyneseny 4 rozsudky smrti, 5 doživotí a další tresty mnoholetých žalářů. Na památku těchto nevinných osob byla v roce 2020 odhalena pamětní deska u hlavního vchodu do sokolovny.

Zdroj informací, literatura

https://encyklopedie.ostrava.cz/home-mmo/?acc=profil_domu&load=53

https://www.mistapametinaroda.cz/?id=759

http://www.ostravskepamatky.cz/pamatky/114-Capkova-sokolovna?lang=cs_CZ

https://www.bam.brno.cz/architekt/15-miloslav-kopriva

https://www.sokol-ostrava.cz/o-nas

https://www.slu.cz/fpf/cz/aktuality/15/1014

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.