Pamětní deska br. Rudolfu Lukaštíkovi, účastníkovi 1. a 2. odboje

Typ stavby: Pamětní desky, solpersteine
Kraj:Olomoucký
Župa:župa Severomoravská-Kratochvilova
Okres:Přerov
Stav objektu:existuje
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Nápis:
NA PAMĚŤ
BRATRA RUDOLFA LUKAŠTÍKA
*23. 11. 1894 BEŇOV +21. 1. 1979 PŘEROV
VÝZNAMNÉHO PRACOVNÍKA
STŘEDOMORAVSKÝCH ENERGETICKÝCH ZÁVODŮ,
ZASLOUŽILÉHO ČLENA SOKOLA.

ODSOUZEN V 1. ODBOJI,
JAKO JEDNATEL SOKOLSKÉ ŽUPY ZAHRANIČNÍ
SE PODÍLEL NA 2. ODBOJI,
VĚZNĚN VE 3. ODBOJI.

VĚNUJE r. 2000 SEVEROMORAVSKÁ ENERGETIKA a. s.
STŘEDOMORAVSKÁ ŽUPA KRATOCHVÍLOVA.

Poznámka:

Lukaštík Rudolf, nar. 23. 11. 1894, Beňov, okres Přerov. Odveden 13. 1. 1940, Marseille, Francie, osobní číslo Z; F-1821.

Narodil se v Beňově a byl jedním z pilířů Sokola v Přerově a také v celé tehdejší Československé republice, byl členem zahraničních Sokolů. Žil v Přerově a celý svůj život mu byl věrný. Zúčastnil se zahraničního již prvního a také i druhého odboje, za něž byl i několikrát vězněn. Byl pracovníkem Středomoravských elektráren, a. s. v Přerově (SME). Život v Sokole mu byl vším, stal se jednatelem Sokolské župy v Přerově a na jaře 1919 byl zvolen starostou Župy Moravskoslezské Kratochvílovy v Přerově.
V roce 1939 po persekuci gestapem uprchl přes Slovenko, Maďarsko, Jugoslávii, Turecko, Egypt přes Francii do Velké Británie, kde působil jako sekční šéf zahraničního ministerstva vnitra a blízký spolupracovník dr. Edvarda Beneše. I v zahraničí se věnoval sokolské myšlence, byl iniciátorem a zakladatelem Sokola u 310. bombardovací perutě a u pozemního vojska v Africe. V průběhu války působil jako sekretář zahraničního sdružení Sokol. Do vlasti se vrátil v roce 1945. V 50-tých letech byl třikrát souzen. Z vězení byl propuštěn až v roce 1960. Rudolf Lukaštík byl vyznamenán Československým válečným křížem 1939, Pamětní medailí Francie a Velké Británie, Válečnou hvězdou 1939–1945, Medailí za obranu, Válečnou medalí a řadou dalších vyznamenání.
Pamětní desku má tento rodák umístěnou na budově místní sokolovny v Beňově a také na budově sokolovny v Přerově. Jeho válečné zásluhy jsou také vystaveny a prezentovány v Přerově v muzeu J. A. Komenského v sekci odboje.

Zdroj informací, literatura

https://www.vets.cz/vpm/17010-pametni-deska-rudolf-lukastik/#17010-pametni-deska-rudolf-lukastik

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.