Prapor Sokola Zbiroh

Typ stavby: Jiné
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Rokycanova
Okres:Rokycany
Stav objektu:existuje
Autor objektu:autor návrhu repliky malíř a zdejší rodák Jára Pik
Datace:1948 (replika)
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Původní prapor byl v roce 1943 při zatčení Josefa Svobody z čp. 32 převezen na gestapo v Plzni a tam zničen. Po národním osvobození byla nalezena pouze žerď. Protože členové Sokola chtěli mít nový prapor, uspořádali za tímto účelem mezi sebou a příznivci jednoty sbírku. Malíř Jára Pik místní rodák, zhotovil ochotně zdarma návrh nového praporu. Ten byl následně zhotoven v Praze v Jedličkově ústavu. Ve schůzi Tělocvičné jednoty dne 31. března 1948 bylo usneseno, aby se rozvinutí praporu uskutečnilo 9. května 1948 –  na třetí výročí Dne vítězství.

K této slavnosti byli sezváni zástupci Místního národního výboru, Okresního národního výboru, Rokycanova župa, Česká obec sokolská i jiné korporace našeho kraje. Společná oslava se konala ve Zbiroze na náměstí před Sládkovou deskou na domě čp. 28 dopoledne v 10 hodin. Rozvinutí praporu bylo provedeno odpoledne na cvičišti u Sokolovny. Na prapor se připevnily stuhy s nápisy: od legionářů „chraňte odkaz legií“, od politických vězňů „utrpením k vítězství“, od líšenské jednoty – mateřské jednotě „čest dražší života a věrnost za věrnost“, od žákyň zbirožského Sokola „až dorosteme, vystřídáme Vás“.

Župního XI. sletu Sokolstva v Praze ve dnech 4. – 6. července 1948 se zúčastnila zdejší tělocvičná jednota se svým novým praporem v počtu 40 členů.

Prapor byl po zrušení Sokola předán do zbirožského muzea.

V současné době je zachovalý, pravděpodobně byl restaurován.

Rozměr praporu 112x112 cm. Dřevěná hlavice sokola: výška 31 cm, šířka 32 cm. Délka žerdi: 3 m.

Prapor se nachází v odborné péči Městského muzea a muzea J. V. Sládka ve Zbiroze.

Zdroj informací, literatura

Bc. Eva Svobodová, Městské muzeum a muzeum J. V. Sládka ve Zbiroze

kronika města Zbiroh

kronika Sokola Zbiroh

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.