Sokolovna a Tyršův dům Chrudim

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Pardubický
Župa:župa Východočeská-Pippichova
Okres:Chrudim
Stav objektu:v provozu
Autor objektu:architekti Josef Chlebeček a Václav Roštlapil, stavbu provedl místní stavitel Jan Tomášek ml.
Datace:1890–1892 / 1898
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Roku 1867 vzniká Sokolská jednota v Chrudimi na popud Aloise Galláta, ředitele Spolku divadelních ochotníků, kterého posléze nahradil významný chrudimský rodák br. JUDr. Karel Pippich. Návrh Karla Pippicha postavit novou chybějící tělocvičnu byl přijat v roce 1890, kdy byla stavba i zahájena. Pippich tehdy napsal: „Sokol náš dlouhá léta toužil po úpravném prostorném hnízdě vlastním, v němž by mohl náležitě zkoušeti a vycvičovati své perutě k volnému rozletu." Za architekty byli vybráni mladí vídeňští Češi Josef Chlebeček a Václav Roštlapil, stavbu provedl místní stavitel Jan Tomášek ml. Původní rozpočet 17 000 zlatých byl zvýšen o pět tisíc zlatých s úmyslem pořídit výstavnější objekt. Město přispělo částkou tři tisíce zlatých s tím, že tělocvična bude sloužit i tělesné výchově žáků škol. Sokolovna, jedna z prvních ve východních Čechách, byla slavnostně otevřena 14. srpna 1892 a krátce nato se v Chrudimi konal první slet východočeské župy.

Areál zahrnoval sokolovnu a tzv. Tyršův dům, který byl místním Sokolem adaptován roku 1898 a byl nádherně nazdoben freskami malířem Františkem Urbanem. Původně sloužil jako sídlo okresního zastupitelstva, za první republiky jako okresní centrálka práce.

Sportovní hala Chrudim vybudovaná na místě původní chrudimské sokolovny v 70. letech 20. stol. je víceúčelový sportovní areál využívaný převážně na halové sporty. Hlavní součástí areálu je sportovní hala, která slouží oddílům basketbalu, florbalu, futsalu, házené a moderní gymnastiky. Sportovní hala je vybavena světelnou časomírou. Areál sportovní haly dále disponuje tělocvičnou, kterou užívají oddíly volejbalu či oddíly Sokolské všestrannosti pro cvičení ve všech věkových kategoriích. Areál též nabízí zrcadlový a gymnastický sál. Zrcadlový sál je užíván pro moderní cvičení, tanec a spinning. Gymnastický sál – vybavený měkkým povrchem – je užíván oddílem sportovní gymnastiky. Součástí areálu je i sál pro stolní tenis. Nejnovějším sportovištěm je bouldrová stěna. Původně se jednalo o dva samostatné objekty – sokolovnu postavenou v roce 1892 a radikálně přestavěnou v roce 1975 a o okresní neboli Tyršův dům (sídlo okresního zastupitelstva) z roku 1898. K roku 2020 je zvažována demolice původního Tyršova domu.

Oba dva původně krásné architektonicky hodnotné objekty byly za minulého režimu naprosto fatálním způsobem znehodnoceny, jak je dobře patrno na srovnávacích fotografiích. Původní fasádu zakryl břízolit, ozdobné prvky byly strhány, sousední budova sokolovny dopadla podobně. Po revoluci sokolové získali celý komplex zpět. Sportovní halu na Tyršově náměstí v Chrudimi převzalo město v notně zbídačeném stavu v roce 2010.

Zdroj informací, literatura

https://www.slatinak.cz/

https://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/karel-pippich-pozvedl-uroven-ochotniku-i-cvicencu-20160405.html

https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/brizolit-tyrsuv-dum-chrudim-sokolove-demolice.A200626_555716_pardubice-zpravy_skn

https://www.facebook.com/VzpominkynastarouChrudim/photos/a.831223126941335/3482805178449770/?type=3&theater

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.