Sokolovna Miličín

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Středočeský
Župa:župa Blanická
Okres:Benešov
Stav objektu:existuje
Autor objektu:projekt a stavební práce Vojtěch Kraupner
Datace:1935–1938
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Sokolovnu v Miličíně stojící na území starého zámku projektovat a její stavbu řídil bez nároku na odměnu miličínský rodák, architekt Vojtěch Kraupner, který zároveň vyzdobil její interiér malbami Miličína a okolních vsí. Sokolovna se začala stavět 7. 10. 1935, základní kámen byl usazen 14. 6. 1936, zprovozněna 17. 7. 1938. Budova je pro místní poměry velmi prakticky řešena a vyzdobena zevnitř i vně uměleckými a vysoce hodnotnými olejomalbami, které představují typické obrázky jihočeského kraje. Ke krásné výzdobě tělocvičny přispěl akademický malíř R. Budský vymalováním Tyrše a Fügnera v nadživotní velikosti.

Pochopení a zájem městské rady v Miličíně a občanů místních i z okolních vesnic pomohlo záhy vytvořiti dílo lásky, veliké obětavosti a neobyčejného nadšení, že bude míti proto v budoucnosti trvalou hodnotu. Miličínský Sokol začínal s pokladní hotovostí 2000 Kč a dokázal, že i při malých prostředcích, ale velké lásce a obětavosti dá se vykonati dílo hodnoty veliké a trvalé, které stává se ozdobou staroslavného města Miličína, neboť budova dosáhla dnes hodnoty čtvrt milionu Kč (údaj k roku 1938). Vojtěch Kraupner nakreslil pohled s budoucí sokolovnou, který nechal vytisknout se žádankou „Stavíme sokolovnu – pomozte nám“. Žádanka se prodávala za jednu korunu. Celou sokolovnu nejen vyprojektoval a postavil, ale postaral se také o krásnou výzdobu. Jako uznávaný architekt byl obdařen mimořádným výtvarným talentem. A tak obce, které na stavbu sokolovny přispěly, vyobrazil na 33 freskách, které se táhnou po celém obvodu zdí v parteru i v galerii sokolovny.

Během války musela ze sokolovny zmizet výzdoba připomínající lásku k vlasti, bylo zde ubytováno německé vojsko.

Budova se sokolům vrátila až v roce 1994.

K roku 2017 byla budova v natolik havarijním stavu, že jí hrozilo uzavření. Pro obyvatele by to byla velká ztráta, protože je jediným místem pro společenské akce, na které se sjíždějí i lidé z okolí. Sokolové s obcí uspořádali veřejnou sbírku na její záchranu. Od 40. let se v ní nedělaly žádné velké opravy. Tím pádem se budova dostala do takového stavu, že z ní opadávala omítka, dokonce spadl i jeden z komínů.

V sokolovně je umístěna pamětní deska k 70. narozeninám pana Čeňka Kraupnera, člena místní jednoty, jenž na stavbu sokolovny věnoval Sokolu Miličín část svého vlastního pozemku a značné množství stavebního materiálu. Sám byl denně po dva a půl roku na staveništi činný.

Zdroj informací, literatura

http://ceskasibir.cz/milicin/dok/sokol.php

http://ceskasibir.cz/milicin/dok/d88.php

http://ceskasibir.cz/dok/d104.php

https://regiony.rozhlas.cz/fresky-v-milicinske-sokolovne-vznikly-jedinecnym-zpusobem-malbou-do-vlhke-omitky-7433722

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.