Sokolovna Nový Knín

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Středočeský
Župa:župa Jungmannova
Okres:Příbram
Stav objektu:existuje
Autor objektu:František Krásný
Datace:1928
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Sokol v Novém Kníně byl založen v roce 1898. První spolkovou místností se stal hostinec Na Hrádku, v jehož sále se sokolové scházeli a cvičili. Sokolská činnost se začala v městečku rozvíjet, kromě cvičení pořádala jednota různé kulturní večírky a taneční zábavy. První spolkovou místnost nahradil později sál U Fonů. Během první světové války se v sále usídlili italští uprchlíci a místním sokolům byla jako náhrada propůjčena ke cvičení třída ve škole. V létě pak cvičili v letní tělocvičně pod školou, kam bylo zavedeno elektrické osvětlení. Finanční situace dlouho neumožňovala jednotě vystavět vlastní sokolovnu. Až rostoucí potřeba kulturního stánku ve městě situaci změnila. Hledání vhodného místa pro stavbu nebylo jednoduché, nakonec bylo zvolena poloha na Krcále. Stavba sokolovny se stala pro městečko velkou a významnou akcí. 

Slavnostní položení základního kamene se konalo ve dnech 28. a 29. května 1927. Pamětní listinu sepsal novoknínský kronikář Josef Valenta. S vlastní stavbou se započalo ihned a na podzim 1927 byla stavba odevzdána svému účelu. Slavnostní otevření se uskutečnilo 3. června 1928. 

Stavbu sokolovny projektoval František Krásný, český architekt, rodák z Koterova. Podle jeho návrhů proběhla roku 1925 přestavba Michnova paláce na Tyršův dům, který se stal sídlem České obce sokolské. Sokolovna má ráz horské chaty a jak je psáno v jednom čísle časopisu Sokol z roku 1928, svým rázem přiléhá vhodně k hřebenům brdským. 

Zdroj informací, literatura

Informace poskytnuty od T. J. Sokol Nový Knín

http://sokolnovyknin.cz/?page_id=13 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.