Sokolovna Pustějov

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Moravskoslezský
Župa:župa Moravskoslezská
Okres:Opava
Stav objektu:existuje
Datace:1929–1931
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

V Pustějově byla založena Tělocvičná jednota Sokol 2. 2. 1919. Na ustavující schůzi bylo do zápisnice členstva zapsáno 35 členů.

Úsilí bylo hned od počátku věnováno stavbě sokolovny. Původní jednání o pozemku na stavbu na drahách k Hladkým Životicím zkrachovala, kvůli stále se stupňujícím požadavkům vlastníka pozemku. Počátkem roku 1928 nabídla pí Liebischerová spolku odprodat část zahrady na fojtství o výměře cca 3000 m2. V říjnu 1929 byla započata stavba sokolovny a do Vánoc byla stavba pod střechou. V červenci 1930 byl v nově postavené sokolovně večírek a tím i zahájen provoz. 24. 5. 1931 byla sokolovna slavnostně otevřena.

Financování stavby bylo zajištěno jednak z darů členů v hotovosti, bezúročné půjčky a úvěru u místního záložního spolku, za který osobně ručili bratři Jindřich a Vilém Srubkovi čp. 118, Josef Usvald čp. 77 a Hugo Zindler čp. 40. Jindřich Srubek byl v té době starostou Sokola. Velké množství stavebních prací udělali tehdejší členové a příznivci jednoty zdarma.

V letech 1972–1975 byla realizována přístavba sokolovny o malý sál, nářaďovnu, kuchyň, šatny a soc. zařízení, tím došlo nejen k rozšíření prostor, ale i k uvolnění sklepních prostor k jinému využití.

Po změně poměrů v naší zemi v r. 1991 Sokolská župa moravskoslezská vstoupila v jednání s Tělovýchovnou jednotou Sokol Pustějov s opakovanou nabídkou přechodu jednoty pod ČOS, nebo k vydání neoprávněně drženého majetku sokolovny. Tehdejší vedení TJ nabídky odmítlo. Došlo k vleklým soudním sporům, až po 5-ti letech, v březnu 1998 rozhodl Nejvyšší soud v Brně, že sokolovna, venkovní cvičiště a přístupová cesta náleží České obci sokolské, asfaltové hřiště s pozemkem za sokolovnou pak Tělovýchovné jednotě Sokol Pustějov.

Po 56 letech byla obnovena činnost Sokola Pustějov, došlo k tomu 19. 2. 2004 na ustavující schůzi výboru jednoty. Starostou byl zvolen Michal Šabacký, jednatelem Jan Horák, zapsáno bylo 38 členů. V dubnu 2004 nový výbor, za účasti starosty Moravskoslezské župy v Ostravě vstoupil v jednání s Tělovýchovnou jednotou o předání movitého a nemovitého majetku sokolovny a o respektování rozhodnutí Nejvyššího soudu. Po tvrdých a emotivních jednáních došlo k faktickému předání sokolovny do rukou Sokola dne 22. 4. 2004.

Darovací smlouvou ze 7. 6. 2005 byla sokolovna od ČOS Praha vrácena zpět do vlastnictví jednoty.

Po převzetí od ČSTV bylo postupně nutné provést opravy odpadové kanalizace, sociálního zařízení, postavení nového bočního plotu, generální oprava bytu domovníka, oprava propadlého stropu na jevišti, rekonstrukce malého sálu, výměna oken v celé sokolovně, krom předních velkých oken, vymalování celé sokolovny, oprava venkovní omítky a nakonec celé fasády.

Zdroj informací, literatura

http://www.pustejov.cz/stranky/telocvicna-jednota-sokol-pustejov

https://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/sokol-v-pustejove-se-pripravuje-jiz-nyni-na-oslavy.html

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.