Sokolovna Semily

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Liberecký
Župa:župa Krkonošská-Pecháčkova
Okres:Semily
Stav objektu:existuje
Autor objektu:projekt stavitele Josefa Brodského
Datace:1909 (původně Dělnický dům)
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Budovu dnešní sokolovny si původně nechala postavit místní buňka sociální demokracie jako Dělnický dům pro své politické, kulturní a společenské účely. Stavba proběhla v roce 1909 podle projektu stavitele Josefa Brodského. Zahrnovala restauraci, obchod, pekárnu a společenský sál. Byla otevřena 17. července 1909 při velké slavnosti sociálních demokratů, kdy se konalo veřejné cvičení, měl projev poslanec Němec a městem prošel průvod.

Secesní dvoukřídlý objekt, volně stojící v okolní městské zástavbě východně nedaleko náměstí. Dům č. p. 418 je jednopatrová, podsklepená, zděná stavba půdorysu ve tvaru písmeně L, situovaná severozápadním průčelím do ulice Sokolská. Severozápadní průčelí je s nárožním a bočním velmi mělkým rizalitem, se symetricky řazenými osami v jednotlivých podlažích. Vysazená soklová římsa, přízemí šestiosé. V rizalitech jsou umístěna stejná velká okna s rovným nadpražím se zaoblenými rohy, šestitabulková. Okolo oken jsou profilované užší šambrány ve vrcholu s klenáky, suprafenestry se stylizovanými secesními motivy, nadokenní profilované římsy jsou zdobeny v dolní části zubořezem. Ve 3. ose se nachází vstupní portál se světlíkem děleným na čtyři části. Portál je opatřen secesními dvoukřídlými dřevěnými výplňovými dveřmi v dolní části se dvěma obdélnými vpadlými členěnými rámci. Horní lichoběžníkové části jsou prosklené a zdobené kovovou secesní geometrickou ornamentikou. Nad vstupem se nachází mohutná profilovaná nadpražní římsa. 1. patro je desetiosé, okna jsou umístěna ve stejně profilovaných šambránách se sloupky, suprafenestry jsou se štukovými secesními motivy. V rizalitech se nacházejí stejná dvojitá dvoukřídlá okna, členěná poutcem na čtyři pole. Mohutná korunní římsa je zdobená dole zubořezem. Oba rizality jsou se stejnými štítovými nástavci, zakončenými polygonálními oblouky. Pod okenními římsami se nachází secesní štuková výzdoba. Severovýchodní průčelí v nároží je se stejným mělkým rizalitem a vysazenou soklovou římsou. V 1. ose najdeme přízemní okno s rovným nadpražím se zaoblenými rohy a zděným sloupkem uprostřed jako stojina. Obě části jsou vyplněny stejnými okny, členěnými poutcem na dvě pole, horní děleno na tři části. Stejné šambrány s klenákem, suprafenestrami i nadokenními římsami i u 2. osy. V 1. patře v 1. a 2. osa rizalitu je stejná jako u severozápadního průčelí. Zbývajících pět os patřících velkému sálu je provedeno jako úzká vysoká okna bez členění podlaží, dělená dvěma stojinami a poutcem na šest polí. Poslední osa je slepá. Profilované šambrány jsou s podokenními římsami a štukovou geometrickou výzdobou, suprafenestry se štukovým dekorem, nadokenní profilované římsy v dolní části zdobené zubořezem. Mohutná korunní římsa je stejná jako u severozápadního průčelí. Jihovýchodní průčelí je štítové bez os. Fasáda je zdobena secesním dekorem, světle okrové barvy, plastická výzdoba tmavší.

Jednoduchý sál měl rovnou podlahu pro multifunkční využití. Jevištní portál byl tvořen ze dvou pilířů s překladem, ve kterém byl vyveden nápis „pobratří se lidstvo volné, klesnou pouta otroků“, což bylo z Písní otroka Svatopluka Čecha. Nad ním byl vyveden figurální tympanon nazvaný „Hold práci“ z dílny J. J. Hlavy, který zachycoval místní dělnické předáky. Vnitřní sochařskou výzdobu provedl Jiří Hlava, Myslbekův žák.

Městský dům č. p. 418 je ukázkou velice hodnotné secesní architektury s poměrně intaktně dochovalým exteriérem i interiérem.

Mezi lety 1909 až 1916 zde působilo Divadlo Dělnického domu. V roce 1916 byla stavba prodána v dražbě Sokolu. Ten ji začal využívat jako tělocvičnu, ale přesunuli se sem i ochotníci, kteří do té doby byli aktivní v sále na radnici. V roce 1929 byla založena loutková scéna Sokola, která tyto prostory využívala také.

V roce 1950 byl založen Divadelní soubor ZK ROH Pojizerských bavlnářských závodů, později od reorganizace podniku jako Divadelní soubor Koloraklubu. V roce 1979 se sloučil s Ochotnickým divadelním spolkem do Divadelního spolku Divadlo Ivana Olbrachta a přesunuli se ze sokolovny do nově postaveného Kulturního domu. Sokolovna byla v po Sametové revoluci vrácena Sokolu a je využívána převážně jak tělocvična.

Za německé okupace se v sokolovně tiskl ilegální časopis „V boj“, dodávaný do celých Čech. Objekt má statut kulturní památky rejst. č. ÚSKP 46906/6-2479 – dělnický dům. V roce 2000 bylo k sokolovně přistavěno moderní Sportovní centrum, umožňující zájemcům rozmanité formy sportovního vyžití.

Zdroj informací, literatura

https://pamatkovykatalog.cz/spolecensky-dum-13006756

https://m.semily.cz/sokolovna/os-1190

https://www.theatre-architecture.eu/cs/internetove-muzeum/?theatreId=5478

mapy.cz

wikipedie

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.