Sokolovna T. J. Sokol Poříčany

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Středočeský
Župa:župa Barákova
Okres:Kolín
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Jan Hrouda
Datace:13. července 1930
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Jednota v Poříčanech byla založena 3. ledna 1909. Pro sportovní aktivity si sokolové pronajali sál v hostinci U Hedrlínů, dnes dům s číslem popisným 118. Hostinský K. Hraba jim místnost poskytl zdarma včetně topení, osvětlení a úklidu. Cvičilo se v úterý a pátek, sál byl vybaven žíněnkami, hrazdou a koněm.

V červnu roku 1913 složil zakládající člen jednoty Stehlík 200 korun s přáním, aby částka byla připsána stavebnímu fondu nové sokolovny. Po první světové válce se ale i nadále cvičí v sále u Hedrlínů, každý rok se však objevují požadavky na stavbu vlastní budovy. Zprvu se uvažuje jen o úpravách již existujícího sálu, ovšem pro celkové neshody s novými majiteli hostince bylo nakonec v roce 1924 přistoupeno ke koupi vlastního pozemku.

Návrh a stavbu provedl stavitel Jan Hrouda, tehdy místonáčelník Sokola. Základní kámen byl položen 3. listopadu 1929. Protože byla toho roku jen mírná zima, podařilo se stavbu provést za 8 měsíců. 13. července 1930 proběhla slavnost k otevření nové sokolovny. Náklady na její vybudování dosáhly 286‘000 korun. Původní Hroudův návrh počítal ještě se severním křídlem, ve kterém mělo být jeviště pro divadelní představení. Sokolové se ale potýkali s nedostatkem financí, a proto ke stavbě jeviště nedošlo. Budova zůstává bez severního křídla dodnes.

Sokolovna na první pohled připomíná velkou patrovou vilu. Stojí ve svém „T“ půdorysu poněkud ukročena od rohu ulic Českobrodská a Kounická. Čistota fasády téměř bez žádných zdobných prvků, zvýšený hlavní vstup krytý dvěma oblouky, neoklasicistní boční štít střechy a poněkud novorománská přizdívka v zadním traktu budovy; celek vypadá jako poslepovaný z různých kusů. Jako by nám Hrouda říkal, že i přes veškeré rozdíly mezi lidmi dokážou být sokolové jednotní. Nenápadnost až strohost budovy také budí zvědavost, je pozvánkou k návštěvě interiéru. Sál sokolovny od počátku nesloužil jen sportovním účelům, využíval jej i Divadelní spolek dramatický a byl zde také biograf.

K dalším pamětihodnostem, které po staviteli v Poříčanech zůstaly, patří hostinec U Hroudů, secesní patrový dům, který mezi lety 1909-1910 navrhl a postavil pro svého bratra Josefa, a secesní Hroudova vila v ulici U Cihelny, kterou si v roce 1905 postavil pro sebe.

Sokolovna si uchovala původní podobu. Jedinou stavební úpravou bylo sejmutí soch sokolů z obou štítů, které si vynutilo období druhé světové války. Jejich siluety nicméně zůstávají v omítce zdiva patrné dodnes.

Zdroj informací, literatura

Poříčanský posel, 1/2015, 20 s, str. 12–14. Dostupné online z: www.obec-poricany.cz/e_download.php?file=data/editor/202cs_22.pdf&original=posel+1+15.pdf

https://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/poricany/dum-cp-136-hroudova-vila

https://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/poricany/hostinec-u-hroudu

www.sokolporicany.cz/o-nas/

https://cs-cz.facebook.com/tjsokolporicany/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.