Sokolovna v Telči

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Vysočina
Župa:župa Plk. Švece
Okres:Jihlava
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Ludvík Srb, Antonín Václav Slavíček
Datace:1925
Vložil:Lukas

Popis objektu

Družstvo pro postavení sokolovny v Telči bylo založeno již na konci 19. století. K vlastní stavbě budovy sokolové přikročili na konci roku 1921. Po prohlídce tělovýchovných zařízení v okolí i v Praze, vypracoval telčský stavitel Ludvík Srb zdarma plány na stavbu. Zohlednil přitom jak požadavky cvičitelského sboru, tak přání obce získat stálou jevištní scénu. Slavnostní otevření se uskutečnilo až 19. července 1925. Stavba ovlivněná prvky kubismu a art-deco, má dekorativní pojetí fasády, z níž vyniká alegorický sgrafitový obraz s názvem Blaník z roku 1924. Autorem sgrafita je Antonín Václav Slavíček. (citace: http://www.dedictvivysociny.cz/kultura/pamatky-50/mestska_architektura-6/?id=1369)

Zdroj informací, literatura

http://www.dedictvivysociny.cz/kultura/pamatky-50/mestska_architektura-6/?id=1369

https://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?wp=GC6W1MN&title=

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

  • PavelMichalec

    Za zmínku stojí i některé informace k průběhu projektování a stavby této krásné sokolovny (zdroj: https://www.geocaching.com/geocache/GC6W1MN_t-j-sokol-telc-026): V roce 1900 bylo zvoleno družstvo pro výstavbu tělocvičny. Peníze se získávaly sbírkami, pořádáním tanečních i jiných zábav, předváděním divadelních her. Po prohlídce tělovýchovných zařízení v okolí i v Praze, vypracoval telčský stavitel Ludvík Srb zdarma plány na stavbu. Zohlednil přitom jak požadavky cvičitelského sboru, tak přání obce získat stálou jevištní scénu. Vypracované plány věnoval Družstvu pro vystavění Sokolovny v Telči. Jednalo se o půdorysné plány v měřítku 1 : 100, které zachycovaly základy , přízemí , 1. patro a krov . V měřítku 1 : 50 kancelář provedla 2 příčné řezy, pohled na budovu a celkovou situaci. Dále kancelář vyhotovila zobrazení definitivní úpravy fasády, pohled na část průčelí s freskou Blaník, pohled na průčelí a zadní část budovy, situační nákres pozemku, celkový pohled na budovu od rohu Hotelu u nádraží, kavalírní pohled na nároží a boční křídlo s předpokládanou parkovou úpravou. Přesto se však z hlediska exteriéru nejedná o definitivní podobu, jaké se sokolovně dostalo. Na základě opisu zjišťujeme, že zednické práce na sokolovně provedla Stavitelská kancelář Stanislava Srba, celková částka za stavbu činila 42 744,78 Kč. Z rozpočtu na dodání sklad se dovídáme, že zasklení provedla firma K. Cejnar, nást. K. Francl, obchod sklem a porcelánem v Telči v celkové ceně 7 394,12 Kč. Klempířské práce byly dílem klempíře Františka Příhody, jinak místostarosty tělocvičné jednoty a stály 292 Kč. Ze zápisu 5. září 1922 vyplývá, že jednota celé prázdniny necvičila, protože většina členů pracovala na stavbě sokolovny.

    PavelMichalec | 24. 06. 2020 14:51:33

Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.