Sokolovna v Kolíně

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Středočeský
Župa:župa Tyršova
Okres:Kolín
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Josef Blecha
Datace:1878
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Sokol v Kolíně patří mezi devět sokolských jednot, které vznikly záhy po založení Tělocvičné jednoty pražské roku 1862. Místní jednota se ustavila 24. června 1862, byla tak tedy čtvrtou sokolskou jednotou na českém území. Kolínský Sokol se dostával do povědomí širokého okolí hlavně díky svým výletům, které doprovázela dechová hudba pod vedením Františka Kmocha. V počátcích jednoty byl kladen důraz na zábavní činnost, činnost cvičební byla zanedbávána. Přispívala k tomu okolnost, že jednota neměla v počátku svou vlastní tělocvičnu a ke cvičení si pronajímala místnosti v hostincích.

V roce 1872 byl zakoupen pozemek na Pražském předměstí, hned vedle židovského hřbitova a v květnu 1873 byl slavnostně položen základní kámen. Návrh sokolovny vytvořil stavitel Josef Blecha. Stavba se nakonec, kvůlí nedostatku finančních prostředků, protáhla až do roku 1878, kdy byla slavnostně otevřena. Nový kolínský sokolský stánek s tělocvičnou i přilehlými místnostmi se rázem stal "rájem" i ostatních spolků, jejichž členstvo se nemělo kde scházet. Kromě Sokola zde své sídlo měly spolky Dobroslav, Dobromila, Řemeslnická beseda, Literární spolek, Pošumavská jednota, Ústřední matice školská a další. Velký sál sokolovny využívaly všechny spolky na plesy, zábavy, přednášky či schůze. Pronájem sálu i spolkových místností v prvním patře a pronájem restaurace, která byla součástí sokolovny, tvořily důležitou součást finančního hospodaření jednoty. Během první světové války sloužila sokolovna jako lazaret. V roce 1945 se veškeré úsilí znovuobnovené kolínské jednoty soustředilo na opravu sokolovny a letního cvičiště.

Původní vzhled jednopatrové budovy byl směsicí pseudogotických a románských prvků, roku 1900 byla fasáda sokolovny upravena Matějem  Blechou, bratrem Josefa Blechy, v pseudorenesančním stylu. V letech 2014 až 2015 byla fasáda opravena.

Zdroj informací, literatura

Dějiny kolínského Sokola od jeho vzniku do doby znovuobnovení r. 1990. 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.