Sokolovna Žamberk

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Pardubický
Župa:župa Východočeská-Pippichova
Okres:Ústí nad Orlicí
Stav objektu:v provozu
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

První řádná valná hromada sokolské jednoty v Žamberku se konala 22. ledna 1887. Cvičilo se v sále u Modré hvězdy, který ochotně sokolům propůjčila záložna. O dva roky později jednota založila fond ku zbudování vlastní tělocvičny. Po roce 1891 přišly těžké časy a jednota se musela stěhovat z místa na místo, jako tělocvična sloužila místnost ve mlýně i hostinec, kde se cvičilo v zimě, ale prostory to byly k tomuto účelu nevhodné. V letních měsících byli sokolové hosty na zahradách u Vašíčků, "na Lindrách" nebo "za panskou sýpkou".

Sokolovna byla postavena v roce 1894 a Sokol Žamberk se tak stal teprve čtvrtou jednotou v celé České obci sokolské "mající svůj vlastní krov". Již brzy po postavení sokolovny navrhoval bratr František Habr zřídit "Družstvo pro dostavbu sokolovny a její udržování", realizován byl ale až v roce 1908, další snahy přerušila první světová válka.

Během války byla sokolovna proměněna na lazaret. První ranění jsem za účelem rekonvalescence byli přivezeni 4. 12. 1914. Aby cvičební činnost zcela neutichla, pronaja si jednota sál v Helvíkovicích, kam bylo odstěhováno nářadí. Po 16. 5. 1915 se začala žamberská sokolovna opět upravovat ke cvičení. 

V letech 1921 až 1922 byl nákladem 400 000 Kč přistavěn pod vedením stavitele bratra Havlíčka zadní trakt s jevištěm, šatnami a malým sálem. Pro rozšíření sokolovny byl od velkostatku zakoupen sousední pozemek. V roce 1925 došlo k přístavbě 6 metrů vysokého "přísálí" a o rok později byl přestavěn a rozšířen nákladem 100 000 Kč přední trakt (stavitel bratr F. Vítek, architekt bratr O. Liska).

Zdroj informací, literatura

Pamětní list Sokola Žamberského vydaný u příležitosti čtyřicetiletého trvání jednoty r. 1927.

https://www.vychodni-cechy.info/zamberk/10_9686_sokolovna/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.