Sokolovna Žilina (okr. Kladno)

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Středočeský
Župa:župa Budečská
Okres:Kladno
Stav objektu:v provozu
Datace:1933–1935
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Tělocvičná jednota Sokol Žilina byla založena 10. listopadu 1912 a stala se součástí sokolské župy Budečské v rámci Československé obce sokolské.

Žilinský Sokol se věnoval, tak jako všechny sokolské jednoty v té době, činnosti tělocvičné, vzdělávací a společenské na povzbuzení národního sebevědomí.

Protože v té době neměl žádnou společenskou místnost, cvičil, hrál divadlo a pořádal jiné kulturní akce v jediných větších místnostech, které v obci byly, tj. v hostinci. Protože tento způsob nebyl vyhovující, rozhodli se členové pro výstavbu svého vlastního cvičiště. 5. března 1922 zakoupila jednota od obce louku “Na obecnici” o rozloze 60 arů za 5 115 Kč, při čemž bylo vymíněno, že cvičiště může být bez překážky používáno školními dětmi. S úpravou cvičiště bylo hned započato. Po uplynutí několika let bylo rozhodnuto pro stavbu sokolovny. Do stavby se pustili přes zákaz župního představenstva, na vlastní odpovědnost jednoty.

Na stavbě pracovali všichni členové Sokola a někteří občané. Zdarma. Ani odbornou práci si nenechali zaplatit. Rudolf Váňa na své pile rozřezal dřevo na krovy, lešení, okna a dveře. Kovářské práce dělali František a Václav Vybulkovi, zedničil pan Váňa od rybníku a další. Místní sedláci Antonín Čížek, Josef Evan, Miloslav Evan, Josef Hylmera, Bohumil Hamouz (z Kouta), František Hamouz, Bohumil a Josef Kunovi, Frolík, František Tůma a Antonín Zeman, z nichž mnozí byli též členy Sokola, vypomáhali se svými koňskými potahy. Stavební materiál byl zakoupen z půjček poskytnutých členy TJ ve výši 1 000 Kč, které ale vlivem následujících válečných let a doby po únoru 1948 již nedostali zpět, a půjčky u Kampeličky. Dluh se splácel z výtěžků činnosti, plesů, divadelních představení a podobně. Místní ženy například napekly zdarma pečivo a jiné dobroty, které se prodávaly a výtěžek šel též na dluh. Sokolovna byla velmi pěkně vybavena nářadím.

V únoru 1933 byla zahájena stavba sokolovny. 18. června byla zahájena slavnostní akademií činnost v nové tělocvičně. 24. září byl v tělocvičně uspořádán “Tyršův večer” s bohatým kulturním programem.

27. října 1934 byla skončena přístavba sokolovny (rozsah není znám).

V neděli 16. června 1935 bylo slavnostní otevření sokolovny a okrskové cvičení za účasti zástupců župy Budečské, 23 sokolských jednot a veřejnosti.

V roce 1972 proběhla přístavba části do parku. Mnoho práce bylo provedeno zdarma. Po přístavbě měly různé části budovy vlastní střechu. Velikou zásluhu na zdaru akce měl prof. Josef Dubský a p. Josef Husák.

27. srpna 1992 se konala ustavující schůze za účelem obnovení činnosti tělocvičné jednoty

Po roce 2000 vlivem špatného fungování výboru hrozila ztráta sokolského majetku, nakonec po vleklých problémech byl majetek T. J. převeden na obec.

Zdroj informací, literatura

https://www.zilina-obec.cz/historie-sokolovny-a-tyrsova-parku/d-23443

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.