Švehlova sokolovna Praha Hostivař

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Hlavní město Praha
Župa:župa Jana Podlipného
Okres:Hlavní město Praha
Stav objektu:v provozu
Autor objektu:architekt Ing. Ladislav Machoň
Datace:1932–1933
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Hostivař byla v letech založení Sokola obcí převážně zemědělského charakteru. Tehdejší farnost soustřeďovala veškeré okolní dění – Hájů, Chodova, Chodovce a částečně i Horních Měcholup. Ze zakládajících stanov vyčteme den vzniku sokolské jednoty 1. listopadu 1869. V té době zde také byly založeny spolky Svornost, Osvěta, Beseda, Barák a jiné. Tělocvičná činnost se provozovala v sálech restaurací a to zejména U Pešautů, později U Červených. Pro nedostatečnou přístupnost sálů činnost postupně zaniká. V roce 1874 byla založena sokolsko-hasičská jednota, která ale měla také krátkou dobu trvání. Až v roce 1893 se sešlo 15 odvážlivých nadšenců v hostinci U Pešautů, aby znovu založili sokolskou jednotu (přes značnou nepřízeň hostivařského občanstva). Tento rok byl dlouho mylně považován za rok prvního vzniku.

Po 1. světové válce, kdy se počet členů podstatně zvýšil, se sport provozoval ve školní tělocvičně na dnešním Trhanovském náměstí (dnes se zde nachází SKBÚ). Cvičitelé byli převážně učitelé ze základní školy. Ale tyto prostory byly využívány i cvičenci z DTJ a FDTJ. Velkým snem bylo získání vlastní tělocvičny. V roce 1923 a v letech následujících bylo uvažováno o postavení sokolovny Na Groši, v blízkosti křižovatky Švehlova – Pražská.

Projekt vypracoval místní architekt – stavitel Oldřich Šikýř. Život se však ubíral jiným směrem. Rozrůstání obce směrem ke Štěrboholům a Dolním Měcholupům, s předpokládaným průmyslovým rozvojem, přivodil změnu a výběr místa v prostoru proti nádraží Hostivař, v ulici U Branek č. 674. V den výročí založení Československé republiky dne 28. října 1931 byl slavnostně položen základní kámen, který je nyní zasazen ve stěně chodby před šatnami tělocvičny. „Stavba jako hmota ožije teprve duchem. Nechť i tato stavba ožije duchem opravdového bratrství ku cti národa,“ popřál sokolovně při poklepu na základní kámen autor návrhu, architekt Ladislav Machoň. K financování velké části stavby sloužil výdělek kina, které Sokol ve 20. a 30. letech provozoval pod patronací České obce sokolské v továrně Podhajský (TOS Hostivař).

Přesně za sedm měsíců byla stavba částečně zprovozněna a otevřena. Vznikla na tehdejší dobu velice účelná a moderní budova. Celkový náklad včetně vybavení dosáhl tehdy asi dvou milionů Kč. Protože příspěvky a dary od různých příznivců Sokola na pokrytí nákladů nestačily, byla výstavba z části financována půjčkou od Hypoteční banky a banky Slavie, jejímž garantem byl tehdejší ministerský předseda Antonín Švehla, který byl jako hostivařský občan zároveň starostou tamní sokolské jednoty. Po jeho smrti byla sokolovna pojmenována „Sokolovnou bratra Antonína Švehly“.

15. května 1932 před Všesokolským sletem, s velkým úsilím a zadlužeností, byla výstavba areálu a budov dokončena a k otevření bylo pořádáno okrskové cvičení, kde byly předcvičovány všechny skladby sletu 1932.

Nadšení z doby výstavby pomalu vyprchávalo a dostavila se únava i útlum, způsobené také světovou hospodářskou krizí 30. let. Vznikají vážné hospodářské potíže. Dluhové zatížení nového areálu je velmi vysoké.

Po okupaci byl v r. 1941 Sokol jako protifašistická organizace zrušen. Budova je využita pro opravy a šití stejnokrojů německé armády. Ve věznicích a koncentračních táborech zahynulo i 13 členů Sokola Hostivař.

Po skončení 2. světové války se činnost velice rychle oživuje. Pořádaly se plesy a různé zábavné akce. A především díky členkám hospodyňského odboru fungoval bufet a bylo zajištěno občerstvení. Rok 1948 přinesl oddlužení jednoty a stal se také rokem sjednocení tělovýchovných oddílů. Na základě vládního usnesení se do TJ Sokol Hostivař sloučily: DTJ (Dělnická tělocvičná jednota), SK a HC Hostivař, OGAR, OREL, TC Marius, NTV Hostivař, ČKV (Český klub velocipedistů).

15. prosince 1995 dochází ke znovuobnovení sokolské jednoty. V letech 2007–2011 prošla budova celkovou rekonstrukcí.

Objekt značné architektonické hodnoty ve stylu funkcionalistickém je chráněn coby kulturní památka rejst. č. ÚSKP 40737/1-1655 – sokolovna od 3. 5. 1958.

Zdroj informací, literatura

http://www.sokolhostivar.cz/sokol/historie/

https://pamatkovykatalog.cz/telocvicna-sokolovna-15373810

http://pamatky.praha.eu/public/9a/8/79/2401643_753042_Praha_Sportoviste.pdf

https://www.asb-portal.cz/architektura/historicke-stavby/pomohou-sponzori-funkcionalisticke-sokolovne

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.