Sokolovna Plzeň I.

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Plzeň-město
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Josef Podhajský
Datace:1892-1896
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

 

Stavba sokolovny pochází z dílny architekta Josefa Podhajského. Byla postavena v novorenezančním stylu v letech 1892 až 1896. V roce 1904 byla provedena instalace elektrického osvětlení.

V roce 1896 byla slavnostně otevřena budova Sokola Plzeň I.(tehdy ještě jednota jsoucí jedinou jednotou v Plzni nesla název Tělocvičná jednota Sokol v Plzni) na místě zvaném Obcizna. Ta je zmiňována například na Plánu královského města Plzně upraveného městským stavebním úřadem z let přibližně 1895 až 1896. Jedná se o alternativní název pro oblast Městského sadu, který se rozkládal mezi dnešní (i tehdejší) tělocvičnou Sokola, bývalou střelnicí (dnes v parku zhruba mezi středem tribuny stadionu ve Štruncových sadech a Domem dětí) a soutokem řeky Mže s Radbuzou. Dříve bývaly na tomto místě lučiny a pastviny, stejně tak jako Na Rychtářce (skutečný původní význam slova je občina, půda patřící obci, vrchnosti ponechaná v společném užívání obyvatel města nebo vesnice, nejčastěji obecní pastvina.


„V neděli večer dne 9. února 1896 otevřena byla nová nádherná sokolna v plzeňských městských sadech. Účelem nedělní slavnosti bylo zasvětiti novou budovu tělocviku – nejvlastnějšímu účelu jejímu. Stalo se to veřejným cvičením, jež dokázalo v přeskvělé té dvoraně vyspělosť, kázeň a bujarosť plzeňských sokolů ve světle oslňujícím…"
„Poté skončil řečník vroucím apelem k obecenstvu, načež slavnost uzavřena hymnou Kde domov můj a hromovou písní Hej Slované, kterou účastníci památné slavnosti nadšeně pěli při zvucích sokolské hudby.”

Sokolovna slouží dodnes svému účelu, po velké rekonstrukci exteriéru čeká na finance pro opravu interiérů. Patří mezi nejkrásnější sokolovny vůbec.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.