Socha Miroslava Tyrše na I. nádvoří Tyršova domu

Typ stavby: Pomníky, sochy, památníky
Kraj:Hlavní město Praha
Župa:župa Pražská-Scheinerova
Okres:Hlavní město Praha
Stav objektu:existuje
Autor objektu:sochař Ladislav Jan Šaloun
Datace:1926
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Již při otevření Tyršova domu na jaře roku 1925 zde stál na žulovém podstavci model sochy Miroslava Tyrše, kterou vytvořil významný český sochař a člen Sokola Ladislav Šaloun. Předsednictvo Československé obce sokolské posléze rozhodlo, aby byla na I. nádvoří Tyršova domu umístěna přímo bronzová socha. K jejímu slavnostnímu odhalení došlo 27. června 1926 ráno za účasti starosty ČOS Josefa Scheinera, zástupců Svazu Jihoslvoanského Sokolstva a dalších hostů. Úvodní řeč pronesl starosta Scheiner, projev měl i starosta jihoslvoanských sokolů, o kulturní složku se postaral pěvecký kroužek Sokola Pražského. Slavnostní odhalení probíhalo v rámci programu VIII. všesokolského sletu.

Během druhé světové války byla bohužel Šalounova socha z nádvoří Tyršova domu odstraněna a zničena. Naštěstí T. J. Sokol Královské Vinohrady vlastnil sádrový model sochy, který vytvořila paní Knoblochová-Brabcová, a tak mohla být po válce socha znovu odlita a umístěna na své původní místo. K slavnostnímu "znovuodhalení" došlo v říjnu roku 1947. 

 

 

Zdroj informací, literatura

Památník VIII. sletu všesokolského v Praze 1926.

https://www.drobnepamatky.cz/node/19387

http://www.horolezeckaabeceda.cz/aktualita.php?id=127

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.