Bývalá sokolovna Černovice

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Vysočina
Župa:župa Plk. Švece
Okres:Pelhřimov
Stav objektu:existuje
Autor objektu:projekt Václava Bárty
Datace:1933
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Tělocvičná jednota Sokol vznikla v Černovicích již v roce 1897. Základní kámen sokolovny byl položen v roce 1922. Vlastní stavba dle projektu Václava Bárty se ale uskutečnila až v roce 1933 a to za pouhých 214 dnů. Stavba byla zahájena 27. března a již 28. října 1933 došlo ke slavnostnímu uvedení do provozu. Záhy se sokolovna stala také domovem ochotníků ze Spolku divadelních ochotníků Bělohrobský, který byl založen roku 1883. Dne 1. 5. 1941 byl Sokol rozpuštěn a jeho majetek zkonfiskován. Nezanikl však zcela, ale následně došlo ke spojení s tehdejším Sportovním klubem založeným roku 1929, a společná činnost byla pak uskutečňována pod jménem TJ Sokol.

Sokolovna je členitý, barevně výrazný objekt, který je vhodně provázán s nejbližším okolím. Objekt, orientovaný podélně vzhledem k přilehlé komunikaci, je odsazen a tím vytváří ozeleněný předprostor. Toto posunutí nechává vyniknout architektonizovanému průčelí objektu s akcentem nad vstupem – sochou sokola. Za sokolovnou je venkovní hřiště, dříve nejspíš letní cvičiště. Na ploše před sokolovnou se nachází památník válečných událostí 1. světové války postavený Jednotou československé obce legionářské v Černovicích. Na fasádě sokolovny je umístěna pamětní deska, která připomíná oběti 2. světové války z řad sokolské obce. Dispoziční a prostorové uspořádání objektu odpovídá zcela původním požadavkům na funkční využití objektu. Objekt je rozdělen na tři bloky. Ve střední části je cvičební sál s přísálím, který je přímo provázán s venkovním prostorem za sokolovnou. Na sál navazuje vyvýšené pódium se zázemím se samostatným vstupem. V západní části objektu je pak pivnice, dříve restaurace, jak naznačuje plastický nápis nad vstupem. Nad restaurací byl zřejmě původně byt sokolníka.

Město Černovice koupilo od TJ Sokol Černovice objekt sokolovny s přilehlými pozemky v září 2017. Dlouhá léta sokolovna chátrala, konstrukce byla poškozena jak staticky, tak dřevomorkou a tesaříkem. Na jaře 2020 by se měla dočkat odpovídající opravy.

Zdroj informací, literatura

https://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/cernovice-sokolovna-rekonstrukce-20200314.html

https://www.mestocernovice.cz/rozvoj-a-sluzby/sokolovna/

http://www.dedictvivysociny.cz/kultura/pamatky-50/mestska_architektura-6/?id=1358

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.