Bývalá sokolovna Švihov

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Klatovy
Stav objektu:existuje
Autor objektu:projekt architekt František Krásný z Prahy, stavitel Josef Kleisner ze Švihova
Datace:1925
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Sokol Švihov byl založen roku 1902. Od svého vzniku neměl vlastní prostory pro svoji činnost. Cvičení se odehrávala na volném prostranství na loukách v blízkosti známého hradu, schůze a kulturní akce se konaly v radničním sále. 

V roce 1913 vznikl ženský odbor Sokola Švihov, do kterého se na ustavující schůzi přihlásilo 30 členek, a tak s nárůstem členů sílila i potřeba vlastní sokolovny. K rozhodnutí o stavbě došlo až v roce 1920, o čemž vypovídá zpráva z valné hromady jednoty, která byla v lednu toho roku otištěna v Šumavanu: "...V roce 1919 zřízena byla značným nákladem tělocvična ve švihovském hradě v místnosti propůjčené správou velkostatku. Pro rok 1920 zřízen byl při jednotě stavební odbor, poněvadž jednota sleduje cíl postaviti tělocvičnu vlastní..."

Na konci roku 1919 měl Sokol Švihov 177 členů.  Přípravy na stavbu sokolovny trvaly pět let a byly urychleny i tím, že v roce 1923 bylo Sokolu znemožněno dále využívat ke cvičení prostory v hradu. V roce 1922 byl získán pro stavbu pozemek „Na Chmelnici“ a vedle stavebních plánů se začal shromažďovat materiál i finanční prostředky na samotnou stavbu. Například v roce 1923 daroval Eugen Černín Sokolu 200 metrů krychlových kamene z lomu u hrádku v Kokšíně. Byla také pořádána řada kulturních akcí, které přinesly Sokolu finanční příjem.

Sokolovna byla postavena během půl roku podle plánů architekta Františka Krásného z Prahy, který projektoval i Tyršův dům, sídlo České obce sokolské.  Stavitelem švihovské sokolovny byl Josef Kleisner ze Švihova. Celkový náklad se vyšplhal na částku 200 000 korun. 

Slavnostní otevření proběhlo v neděli 23. srpna 1925 za účasti zástupců Československé obce sokolské z Prahy. O významu této události svědčí i oslavná báseň, která byla otištěna v Šumavanu:

Bohuslav Květ: K otevření Sokolovny ve Švihově.

U hradu vodního, jenž sídlem slavných Drslaviců byl
a jejž Úhlava bystrým tokem objímá,
pod luzným Bělčem, pod Tuhoštěm, svědkem dějinných to chvíl,
sokolský stánek toužený se vypíná.

Toť chrám je bratrství, chrám osvěty a síly národní,
kde vychováváme budoucí svou českou stráž.
Jak Sámo na Tuhošti zdrtil Franky v šeru dávných dní,
tak nepřítele odrazí vždy Sokol náš.

Nechť hrdě červený a bílý prapor nad tím stánkem,
jejž zbudovala bratří láska, oběti,
sem každý bratr Sokol po únavě dne ať pospíchá,
zde národu nechť srdce, síly zasvětí!

 

V současné době je objekt změněn k nepoznání, nachází se v něm hostinské zařízení.

 

Zdroj informací, literatura

zpravodaj Švihováček, duben 2015, číslo 2/2015

mapy.cz

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.