Opona pro sokolovnu v Tišnově

Typ stavby: Sokolské opony
Kraj:Jihomoravský
Župa:župa Pernštejnská
Okres:Brno-venkov
Stav objektu:neexistuje
Autor objektu:Jožka Uprka, Cyril Mandel
Datace:1898
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Pro nově zřízené divadlo v tišnovské sokolovně navrhl oponu Jožka Uprka, který v té době stál na prahu svého největšího věhlasu. V roce 1929 ale opona shořela při požáru sokolovny a nedochovala se ani její dokumentace. Přesto došlo k publikování dvou fotografií, které jsou ale velmi nejasné a nedovolují učnit si představu o kvalitách díla. Dochoval se ale návrh Jožky Uprky, a to olejomalba z roku 1898 o rozměrech 123,5 x 86 cm, podle kterého realizoval oponu za přispění učitele Rostislava Krkošky Cyril Mandel, Uprkův generační a názorový vrstveník. Za Mandelova vedení se malování opony účastnili i sami členové Sokola. Navzdory špatné kvalitě fotografií opony je z nich patrné, že Mandelovo provedení naprosto geniálně tlumočilo Uprkovu živelnou výtvarnost. Motivem opony jsou Lanžhotské hody. Nad hlavami ústřední skupiny je vynecháno bílé místo ve tvaru štítu pro znak a nejasné fotografie v těchto místech znak skutečně ukazují, ale sdružený, patrně česko-moravsko-slezský. Dosahovalo-li provedení opony úrovně návrhu, jedná se o jednu z nejcitelnějších ztrát, jaká české malované opony postihla.

Cyril Mandel nebyl tak úspěšný jako Jožka Uprka, musel čelit chudobě a nevšímavosti jeho dřívějších přátel. Jediný, kdo se ho snažil podporovat, byl právě jeho starý známý Jožka Uprka, který ho podporoval občasným přizváním ke spolupráci na svých zakázkách. 

Návrh opony pro sokolovnu v Tišnově je uložen v Muzeu umění Olomouc.

Zdroj informací, literatura

http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=opona&id=639

STROTZER, Milan (ed.) Malované opony divadel českých zemí II. Praha, Nipos 2017. Komentář Jakub Synecký, s. 228.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.