Pamětní deska br. JUDr. Karlu Pippichovi, významnému sokolskému a osvětovému pracovníkovi

Typ stavby: Pamětní desky, solpersteine
Kraj:Pardubický
Župa:župa Východočeská-Pippichova
Okres:Chrudim
Stav objektu:existuje
Autor objektu:sochař Ladislav Jan Šaloun
Datace:21. 6. 1925
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Pamětní deska JUDr. Karla Pippicha s jeho podobiznou se nachází na budově chrudimské sokolovny. Reliéf, jehož autorem je Ladislav Šaloun (mj. autor slavné sochy dr. Tyrše), nese tento text:

Dr. JUDr. Karel Pippich starosta Východočeské župy a Sokola v Chrudimi 1885–1921

vynikající pracovník sokolský, v samosprávě i životě veřejném a kulturním

Věnuje Východočeská sokolská župa Pippichova

Dne 21. VI. 1925

Na fotce z roku 1906 uprostřed stojí významný sokolský pracovník, mladočeský politik a organizátor divadelního, hudebního a literárního dění v Chrudimi JUDr. Karel Pippich (1849–1921). Karel Pippich byl po vstupu do Sokola cvičencem i aktivním členem a v roce 1885 se stal jeho starostou. Tuto funkci vykonával až do své smrti. Od roku 1896 byl rovněž starostou Východočeské župy, která po něm byla pojmenována. Měl největší zásluhy na rozvoji jednoty, největší a nejpočetnější organizace ve městě, jejíž působení se neomezovalo jen na tělovýchovu. Byl stoupencem myšlenek Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera, s nimiž ho sbližovala idea integrace tělovýchovných a estetických hodnot promítajících se do kulturní oblasti tělovýchovného hnutí. Propagoval také tělovýchovu žen a jejich účast na sokolských cvičeních.

Karel Pippich navrhl v Chrudimi postavit chybějící tělocvičnu. Jeho návrh byl přijat v roce 1890, kdy bylo rozhodnuto o zahájení stavby.

Chrudimský Sokol rozvíjel pod vedením K. Pippicha přátelské styky s českými sokolskými jednotami, především účastí na jejich veřejných vystoupeních, i s cizími sportovními organizacemi a zahraničními sokolskými spolky. Nejznámější byla cesta do Paříže na sjezd francouzských gymnastů v roce 1889. Pravidelné kontakty udržovali chrudimští sokolové s oběma sokolskými organizacemi ve Vídni. Pippich napsal, mimo jiné, proslov pro památník jednoty, vídeňští sokolové navštívili v roce 1901 Prahu a Chrudim. Na počátku 20. století podnikli čeští a mezi nimi i chrudimští sokolové výpravu do Lvova a v roce 1906 se zúčastnili sletu v Záhřebu. Při této příležitosti navštívili Černou Horu a její historické centrum v Cetinji.

Zdroj informací, literatura

https://www.geocaching.com/geocache/GC7MFV1_karel-pippich-a-sokol-chrudim-65?guid=853de68b-b747-4901-a5b8-54429b503bf2

https://www.facebook.com/VzpominkynastarouChrudim/photos/a.831223126941335/3482805178449770/?type=3&theater

https://www.turistika.cz/mista/chrudim-pametni-deska-dr-judr-karla-pippicha/detail

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.