Pamětní deska na domě, kde se narodil Jindřich Fügner

Typ stavby: Pamětní desky, solpersteine
Kraj:Hlavní město Praha
Župa:župa Pražská-Scheinerova
Okres:Hlavní město Praha
Stav objektu:existuje
Datace:1885
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Na domě čp.970 v Růžové ulici 5 Praha 1 Nové Město je černá syenitová deska s bronzovým dekorem osazená v roce 1885 Sokolem s textem: „Zde narodil se Jindřich Fügner dne 12.září 1822“
Více zde: https://www.pametni-desky-v-praze.cz/2020/09/23/fugner-jindrich-na-dome-cp-970-v-ruzove-ulici-5-praha-1-nove-mesto/

Jindřich Fügner, křtěný jako Heinrich, se narodil v Praze 12. září 1822 do německy hovořící rodiny Petra Fügnera, zámožného obchodníka původem z Litoměřic. Obchodnickému řemeslu se původně věnoval i mladý Jindřich. Aby získal patřičnou obchodnickou praxi, cestoval po celé Evropě, mezi léty 1840 a 1846 se v italském Terstu věnoval obchodu se zámořským zbožím. Zde se patrně seznámil s Giuseppem Garibaldim, italským revolucionářem. Fügner mluvil plynně italsky a sympatizoval s organizacemi mladých Italů, se kterými sdílel nechuť k Rakousko-Uhersku. Později obdržel od Garibaldiho darem červenou blůzu, která se na jeho popud stala v 60. letech 19. století součástí sokolského kroje. Jindřich Fügner nakonec obchodnickou dráhu opustil a začal se věnovat pojišťovnictví.

Ačkoli o peníze Fügner nouzi rozhodně neměl a v podnikání byl úspěšný, měl stále vyšší cíle. Věnoval se hudbě, sportu, stále se vzdělával. Díky pobytům v cizině získal společenský rozhled a naučil se několik cizích jazyků.

Jeho život zásadně ovlivnilo setkání s Miroslavem Tyršem. Oba muži si i přes desetiletý věkový rozdíl značně porozuměli. Společně začali uskutečňovat myšlenku na založení českého tělocvičného spolku. Tak nakonec vznikl 16. února 1862 Sokol Pražský a Jindřich Fügner se stal jeho prvním starostou. Díky svým prostředkům byl také štědrým mecenášem nového spolku, zasloužil se především o výstavbu první sokolovny. Do Sokola zaváděl demokratické vztahy mezi členy, navrhl a uvedl do praxe tykání a oslovování se „bratře“. Mimoto se staral o kulturní a společenský život v Sokole, právě on zavedl tradici konání tzv. šibřinek, sokolských maškarních plesů. Zemřel náhle 15. listopadu 1865 v pouhých 43 letech, pravděpodobně na otravu krve. Dne 10. května 1869 byly Fügnerovy ostatky převezeny na Olšanské hřbitovy, do sklepení nového pomníku vystavěného na jeho počest. Slavnostního odhalení o několik dní později se účastnilo 32 sokolských jednot. Později sem byly přidány také ostatky Miroslava Tyrše a Fügnerovy dcery Renáty provdané Tyršové.

Zdroj informací, literatura

Webová stránka Pamětní desky v Praze – průvodce po pražských pamětních deskách: https://www.pametni-desky-v-praze.cz/2020/09/23/fugner-jindrich-na-dome-cp-970-v-ruzove-ulici-5-praha-1-nove-mesto/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.