Rodný dům Miroslava Tyrše v Děčíně

Typ stavby: Jiné
Kraj:Ústecký
Župa:župa Severočeská-Novákova
Okres:Děčín
Stav objektu:existuje
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Miroslav Tyrš (Friedrich Emanuel Tirsch) se narodil na děčínském zámku 17. září 1832 do rodiny lázeňského a panského lékaře Jana Vincence Tirsche. Jako jediné z dětí manželů Tirschových se dožil dospělosti. 

Rodný dům Miroslava Tyrše (dnes zahradní dům) se nachází na jižní terase ostrohu, na kterém se tyčí děčínský zámek. Jde o jižní trakt zámku přiléhající k horní zámecké bráně a táhnoucí se podél tzv. Dlouhé jízdy. Na domku je umístěna pamětní deska, která informuje, že právě zde se zakladatel Sokola narodil. 

V současné době sídlí v prostorách domku správa zámku, malé nádvoří, na němž se nachází, je veřejnosti nepřístupné. Domek je ale možné prohlédnout zespodu, ze zahrad. Poukazují na něj informační cedule.

V roce 1994 u příležitosti XII. všesokolského sletu byla do zrekonstruovaného objektu Tyršova domku umístěna Tyršova světnička – expozice zaměřená na Tyršův život, dílo a vývoj Sokola, která byla původně otevřena v Oetzu v roce 1984 pod názvem "Tyršův odkaz". Expozice byla tehdy pořízena nákladem curyšských jednot. V roce 2021 byla stará expozice na děčínském zámku zrušena a nahrazena novými předměty a panely. Autorem je historik a vzdělavatel České obce sokolské bratr Michal Burian. Expozice je přístupná zdarma během otevírací doby zámku – nachází se v jeho jihovýchodní části.

 

Zdroj informací, literatura

Oficiální webové stránky Zámku Děčín: https://www.zamekdecin.cz/info/o-zamku/tyrsuv-dum

Vzdělavatelské listy (příloha časopisu Sokol) č. 4/roč. 2021: Tyrš v jiných barvách

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.