Sokolovna Proseč pod Ještědem

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Liberecký
Župa:župa Ještědská
Okres:Liberec
Stav objektu:existuje
Datace:1926
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Ustavující schůze se konala 21. října 1920 za účasti 40 občanů. Několik měsíců to byla odbočka českodubského Sokola, ale hned na jaře 1921 se stala samostatnou jednotou. Ke konci r. 1920 již měla 71 členů, 31 dorostenců, 58 žactva – celkem 124 cvičících. Spolkovou místností byl sál u Jáchymů.

Hned v roce 1921 se mimo pilného cvičení konal ples a jiné zábavy. Z výtěžků se nakupovalo cvičební nářadí. Od Sychrovského panství byla zakoupena parcela o výměře 6 a půl ha (Borovičky) a ještě v letě 1921 se začalo budovat cvičiště pro 1 000 cvičenců. V roce 1924 byl vybudován na cvičišti hudební pavilon s náčelnickým můstkem. Prosečská hudba byla přejmenována na Sokolskou hudbu. V roce 1925 bylo jednáno o stavbě sokolovny a v lednu 1926 odhlasováno, že každý člen odpracuje zdarma na její výstavbě 50 hodin. Základní kámen byl položen 5. dubna a 19. září byla sokolovna slavnostně otevřena pro činnost.

Výstavba sokolovny vyšla na 245 tisíc. Vzhledem k tomu, že tolik peněz jednota neměla, půjčili členové dle možností. Byla zahájena těžba písku v lomě za sokolovnou a tržbou za písek se postupně splácel dluh na sokolovně.

Po skončení války, hned v květnu 1945, se opět sešli členové jednoty, aby pokračovali v činnosti po nucené přestávce. Nebylo to lehké, protože hodně mladých občanů se odstěhovalo do pohraničí. Přesto se začalo opět cvičit a postupně pořádat zábavy a hrát divadla. 26. srpna 1946 byla odhalena na sokolovně pamětní deska Josefu Škodovi za přítomnosti nejen sokolů, ale i celé veřejnosti.

Na konci osmdesátých let bylo vybudováno nové sociální zařízení. V přístavbě se také objevila nová zasedací místnost a kancelář, které v plesové sezoně slouží jako šatna. Později dostala také nové vytápění pro sál a hospodářskou část budovy. V poslední době dostala sokolovna novou střechu.

Mimo tělovýchovu pořádal Sokol kulturní i zábavné činnosti. Do roku 1951 se pořádaly svatební vínky, dožínkové slavnosti, sokolské plesy. Divadla se hrála do r. 1967, dále se pořádaly poutní a posvícenské zábavy, Jaroslavské zábavy a silvestry s programem do osmdesátých let. V té době byly také zahájeny sokolské plesy, které byly nazvány "Babí hop" a tradují se dodnes.

Zdroj informací, literatura

https://www.informuji.cz/objekt/13613-sokolovna-prosec-pod-jestedem/

http://sokolppj.cz/?page_id=9

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.