Sokolský prapor v Peruci

Typ stavby: Sokolské prapory
Kraj:Ústecký
Župa:župa Sladkovského
Okres:Louny
Stav objektu:existuje
Datace:19. května 1929
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Tělocvičná jednota Sokol byla v Peruci založena v roce 1896. Poprvé přišel s myšlenkou pořídit prapor bratr E. Preisler. Sám přispěl částkou 30 Kč. Definitivně rozhodla valná hromada jednoty o pořízení praporu 22. ledna 1928. V krátké době se ve sbírce vybralo přes 6 000 Kč. Přispěli jak členové zdejší jednoty, tak příznivci Sokola. Prapor navrhla a následně obstarala potřebný materiál malířka a sestra sokolka Aloisie Halaburtová. Na vyšívacích pracích se podílelo několik sester, sokola uprostřed rubové strany praporu vyšila za neuvěřitelných 200 hodin sestra Marie Hanzlíková, studentka umělecko-průmyslové školy v Praze. Slavnost rozvinutí praporu se uskutečnila 19. května 1929. Celá sláva začala položením kytic ke hrobům zakladatelů místního Sokola, odpoledne vyšel ze sokolovny průvod mířící na zdejší náměstí, kde byl prapor předán starostovi jednoty a poté praporečníku Josefu Kučerovi. Po předání praporu se průvod přesunul na letní cvičiště k veřejnému cvičení. Slavnost zakončil koncert v sokolovně. Během války byl prapor uschován v domě čp. 163 v Sokolské ulici v Peruci, kde bývala četnická stanice. Po skončení války byl navrácen zpět jednotě a dnes je uložen u sestry Magdy Kučerové. Prapor má rozměry 133 x 135 centimetrů.

Zdroj informací, literatura

DAVID, Miroslav. Prapory sokolských jednot v župě Budečské. Almanach na počest 150. výročí založení Sokola. Vyd. 1. Kladno: 2012. s. 90 – 95. ISBN 978-80-260-1827-8.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.