Podrobnější informace:

Noc sokoloven proběhne 27. září 2019.

Program

16:00 Kde spinká kašpárek - prohlídka loutkového divadla pro rodiče s dětmi

16:30 - 17:30 Přerovský Tarzan - soutěž ve šplhu 

19:00 - prohlídka sokolovny a běžně nepřístupných prostor 

večer posezení u ohně s muzikou 

Nocování v sokolovně je jedinou akcí, která je určena pouze pro členy T.J.Sokol Přerov a sice pro ml. a st. žactvo.

O sokolovně

Architekt Karel Caivas ( žák J. Kotěry ),realizoval stavby, které jej řadily k nové krvi funkcionalistických tvůrců. Vytvořil velkorysý projekt ovlivněný holandským neoplasticizmem, v němž kromě tělocvičného a spolkového zázemí nechyběly ani společenské kulturní prostory včetně restaurace. Dalšími architekty byli Stanislav Andrlík a Vlastislav Chroust.

 

První nápad na výstavbu nové sokolovny vznikl v roce 1921, v roce 1925 byl vytvořen fond a

první práce na nové sokolovně byly výborem zadány v červnu 1935, do konce roku byla stavba pod střechou.

11.9.1936 se konalo dojemné rozloučení se starou sokolovnou a členstvo bylo převedeno přes Tyršův most do sokolovny nové.

Na sokolovně jsou 4 pamětní desky – Slavomíru Kratochvilovi – který byl za protirakouský odboj v listopadu 1914 popraven.

38 sokolským obětem z 2.sv. Války

Rudolfu Lukaštíkovi ,dlouholetým jednatelem Sokolské župy Středomoravské . V roce 1939 byl zvolen i jejím starostou. Koncem roku 1939 odešel do zahraničí a ve svých 45 letech vstoupil do čs. zahraniční armády ve Francii. Pomohl obnovit Sokolskou župu zahraniční a později byl povolán prezidentem Edvardem Benešem na čs. ministerstvo vnitra v Londýně.

Paradoxem je, že si sokolové svého nového stánku příliš neužili. Nejprve omezila jejich činnost okupace a po krátkém oživení po roce 1945 byl v padesátých letech Sokol zrušen. Obnovena byla zdejší obec sokolská až po roce 1990. Sokolovna mezitím sloužila jako sportovní a kulturní stánek. V roce 1997 ji strašlivě postihly povodně, ale bytelná stavba naštěstí vydržela nápor Bečvy a tak sokolovna mohla být opravena. Dnes patří k ozdobám moderní tváře Přerova a stále ji navštěvují stovky obyvatel města i okolí.

(Zdroj: Sokol Přerov)

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.