Podrobnější informace:

Noc sokoloven proběhne 25. 6. 2021.

Na programu budou sportovní hry a soutěže, překážková dráha pro děti, kešková hra a samozřejmě přátelské posezení při opékání buřtů!

Pokud nám to situace umožní rádi bychom v sokolovně i přespali.

Těšíme se na vás na adrese: Masarykovo nám. 294, Votice.

O sokolovně

Původně měla sokolovna stát u bývalé měšťanské školy, ale pozemek nevyhovoval. V roce 1921 byl proto pro stavbu sokolovny zakoupen vhodnější pozemek nad židovským městem a zde sokolovna stojí dodnes. Fond byl však na počátku 20. let 20. století příliš malý na to, aby se mohlo začít stavět. Peníze na stavbu sháněli sokolové různě, hráli loutkové i klasické divadlo, pořádali veřejná cvičení, věnečky a přispět se zavázali i „filkaři“ z hostince U Řeháků, kteří veškeré výhry z karet věnovali do fondu, ročně to činilo i 3000 korun. Dále sokolové upravili v roce 1922 palouk v lese Opalí u Mysletic a hráli zde výpravné hry, jako např. Jiráskovy Psohlavce či Václava Hrobčického z Hrobčic. Všechny peníze z těchto aktivit šly do stavebního fondu. Uvažovali dokonce o zřízení biografu. Posledním příspěvkem do fondu před začátkem stavby byla mimořádně zdařilá akce votických občanů, kteří se upsali darovat libovolnou částku, aby mohlo dojít k výstavbě sokolovny. Po celý rok 1926 probíhaly přípravné práce. Jako první na pozemku vzniklo pro potřeby sletů velké cvičiště, hned se zde odehrál župní slet. Stavba začala dle plánu vrchního architekta ČOS Ing. Františka Krásného 30. června 1927. Do základů byl vložen kámen z Blaníku, který nám věnovala jednota Louňovická. Voda se musela každý den dvakrát dovážet z městské kašny, dřevo na krovy darovali místní sedláci. Největší měrou se přičinil bratr hrabě Artuš Aichelburg z Neustupova, který věnoval dvě třetiny potřebného dřeva. To si sice museli sokolové svépomocí dovést, ale nakonec je stálo pouze zpropitné pro kočí. Ani stavbě naší sokolovny se nevyhnuly problémy a při stavbě přísálí se začala sesouvat půda. Po položení krovů trvalo pouhé tři dny, aby členové sokolovnu svépomocí pokryli, za dva dny byla ušita opona a celá sokolovna tak byla postavena v rekordním čase devíti měsíců. Slavnostní otevření proběhlo 17. června 1928 a bylo velkou společenskou událostí. Do Votic se sjely všechny jednoty z župy Blanické a několik jednot z župy Žižkovy. Oslavy se protáhly do ranních hodin, také díky tomu, že sokolové získali hostinskou koncesi. Prvním sokolníkem se stal br. Svatoň Karel a po roce jej vystřídal br. Rudolf Hampl. První divadelní hrou na našem jevišti byl kus místního dramatika Antonína Nového – Vzpoura.

Popis areálu:  Sokolovna má jeden velký sál s dvěmi galeriemi. Dále k ní patří dva venkovní kurty na volejbal a nohejbal. Součástí je o posilovna a sauna. V areálu se nachází v přístavbě z 80. let hostinec  a na velké galerii i ubytovací prostory pro veřejnost.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.