Podrobnější informace:

Noc sokoloven se uskuteční 25. 6. 2021.

Od 18:00 se můžete těšit na komentovanou prohlídku sokolovny, překážkovou dráhu, ukázky našich cvičenců, dílničku pro děti, ale také třeba na výstavu fotografií Z. Bauerové nazvanou "Sokolové". Více najdete na plakátě mezi fotografiemi. 

Těšíme se na Vás na adrese: Zásada 260.

O sokolovně

 Po první světové válce již potřebovali sokolové naléhavě své prostory, proto 7. 8.1922 ustanovili stavební výbor, který uskutečnil sbírku na stavbu vlastní sokolovny (do této doby se cvičilo v hostinci U Jánů). Sbírka byla úspěšná a vynesla 100 tisíc korun na kontě jednoty bylo v té době dalších 45 tisíc korun. Peníze se však sháněli pomalu, a tak byla stavba slavnostně zahájena až 6. 5. 1926 položením základního kamene sokolovny, jejíž plány  vypracoval architekt Houžvička. Samotná stavba šla však již rychle a díky zapojení členů se sokolovna již              7. 8.1927 otevírá, stavební vydání činila 533 tisíc korun (265 tisíc jednota ještě dlužila a splácela). V tomto roce  má jednota už 131 členů. Sokolovna slouží nejenom sokolům, ale i divadelnímu spolku Tyl, jenž přispíval ze svých představení ku prospěchu stavby sokolovny a s místním Sokolem byl velmi provázán.  Například 13. 3.1927 hraje spolek Tyl vůbec první divadelní představení "Cácorka" od A. Zieglosserové, a to na provizorním jevišti, výtěžek z představení je pak celý darován na stavbu sokolovny. Počátkem roku 1928 bylo jeviště dokončeno, obohaceno kruhovým horizontem, světelnou instalací a reflektory s tahovým zařízením. Na jevišti vystupovali nejen místní ochotníci, ale i známí herci z blízkého okolí, pohostinsky i pražské divadelní soubory. Mimo klasické divadlo se pěstuje i divadlo loutkové, prvním kusem zahraným v sokolovně je představení s názvem "Honza hledá Kašpárka" na jevišti v malém sále. V roce 1928 je zakoupeno i biografické zařízení a po přizpůsobení prostor sokolovny se zde od července 1929 i promítají  filmy. V těžkých zářijových časech roku 1938 poskytnou v sokolovně azyl členům Sokola ze zabraných obcí v pohraničí a přechodně zde přebývají i četníci s policií. Mezi lety 1952-1953 probíhá generální oprava sokolovny. Péči se dostane střeše a vymění se  okna na balkónech, opraví se obložení podezdívek a sloupů v sálech a položí se parkety ve velkém sále. Současně se zahájí přístavba v zadním traktu ke zpevnění zdi za jevištěm, která hrozila sesutím. V 60. letech pak probíhá další modernizace prostor a okolních sportovišť (přestavba sociálního zařízení, schodiště do budovy, komplexní ústřední topení aj.). V roce 1977 bylo zlikvidováno loutkové divadlo a prodala se lyžařská chata, naproti tomu bylo vybudováno na tenisových dvorcích kluziště.

Zdroj: https://tj21.webnode.cz/o-mne/, editováno (22.6. 2021), kráceno

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.