Beroun – Tyršův kámen

Typ stavby: Pomníky, sochy, památníky
Kraj:Středočeský
Župa:župa Jungmannova
Okres:Beroun
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Lhoták, Anýž
Datace:18. 9. 1932
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Sokol v Berouně již v roce 1931 dal popud k sestavení výboru pro oslavy stých narozenin dr. M. Tyrše, které vyvrcholily v září roku 1932. V tzv. Tyršově týdnu se konaly cvičební hodiny a přednášelo se o Tyršově životě. V den Tyršových narozenin se konal slavnostní večer, při kterém vedle recitace, sborového a sólového zpěvu a dalších hudebních čísel promluvil i br. Žaloudek o Tyršově odkazu a zacvičily se ukázky prostných ze sletů. Oslavy vyvrcholily 18. 9. 1932 právě odhalením dle dobové terminologie Tyršova balvanu před berounskou sokolovnou. Balvan byl darován Sokolu Národní gardou č. 17 na paměť Tyršova jubilea. Odpoledne se na cvičišti konalo veřejné vystoupení vojska, Národní gardy, hasičů a Sokola. 

Na reliéfu Tyrše najdeme jméno jeho autora – Lhotáka. Jedná se nejspíše o Antonína Lhotáka, který vyhotovil plaketu Tyrše i na obdobném pomníku v Havlíčkově Brodě. Dalším nápisem na plaketě je jméno Anýž, které odkazuje k významné slévárně v Praze.  

Základ k pomníku tvoří žulový balvan, na jehož stranu směrem k sokolovně je připevněn reliéf M. Tyrše z profilu a nápisem: 1832 DR. MIROSLAV TYRŠ 1932. Z druhé strany kamene byl vytesán nápis: NA PAMĚŤ / STÝCH NAROZENIN / DR. MIROSLAVA TYRŠE / VĚNUJE NÁRODNÍ GARDA 17 / MĚSTA BEROUNA. / 17. 9.1932 //

Zdroj informací, literatura

Časopis JAS, rok 1932, č. 46.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.