BIO Sokol v Říčanech

Typ stavby: Sokolské biografy
Kraj:Středočeský
Župa:župa Barákova
Okres:Praha-Východ
Stav objektu:neexistuje
Autor objektu:Zděnou stavbu biografu projektoval p. Košek.
Datace:7. srpna 1921
Vložil:IvetaKozakova

Popis objektu

Když se před rokem 1921 sokolové v Říčanech rozhodli postavit svůj biograf, založili Biografický odbor jednoty, v jehož čele stanul MUDr. Viktor Kraus. Původní biograf byl zbudován ze dvou montovaných vojenských baráků, které byly zakoupeny v Broumově, dopraveny do Říčan a postaveny na pozemku Sokola. Zděnou stavbu biografu projektoval pan Košek. Stavba i se zařízením stála 476 873 Kč. Na práci se ve svém volném čase podíleli především členové jednoty.

Investice se bohatě vyplatila, biograf byl hojně navštěvován. Jen roku 1922 se uskutečnilo 190 projekcí tehdy ještě němých filmů a stal se pro jednotu stálým zdrojem příjmů. Bio Sokol zahájilo svá představení 7. srpna 1921 při příležitosti veřejného cvičení I. a II. okrsku. V roce 1932 došlo k přeměně techniky na promítání zvukových filmů. Prvním promítaným zvukovým filmem byl film Psohlavci.

Promyšleně zbudovaný objekt s posuvným plátnem a prostorným jevištěm umožňoval pořádat sokolské plesy, tělocvičné akademie, divadelní představení a besídky. 

Zdroj informací, literatura

Tůmová, Jaroslava, Jukl, Jakub Jiří. Po stopách Sokola aneb Dlouhá cesta se zastavením v Říčanech, Říčany: Tělocvičná jednota Sokol Říčany a Radošovice a muzeum Říčany s finanční podporou města Říčany a Vzdělavatelského odboru České obce sokolské, 2012, str. 30

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.