Bývalá sokolovna Blansko

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Jihomoravský
Župa:župa Krále Jiřího
Okres:Blansko
Stav objektu:neexistuje
Autor objektu:plány br. architekt Kotas, stavitel Josef Jalový
Datace:1921–1922
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Výnosem c. k. místodržitelství v Brně ze dne 20. září 1892 byl oficiálně založen spolek Tělocvičné jednoty Sokol v Blansku. Podnět k založení jednoty dali dělníci, kteří přišli z Čech do Blanska do továrny K. & R. Ježek. Spolková místnost byla v Dělnickém domě.

V roce 1893 se začaly objevovat rozpory mezi Sokolem a mezi Dělnickou jednotou Bratrství o místnosti v Dělnickém domě. Na výborové schůzi 23. března 1893 se sokolové usnesli, aby se vklady zakládajících členů a veškeré zápisné účtovalo jako fond na stavbu sokolovny v Blansku. A také to, že Sokol bude mít svůj vlastní prapor. Sokol se v roce 1894 přestěhoval do místnosti v Ježkově hotelu, dnes restaurace Punkva v Rožmitálově ulici.

V letech 1892–1907 se Sokol pomalu rozvíjel, zejména v oblasti cvičení. V roce 1898 se v Blansku odehrála dvě divadelní představení, v roce 1900 pořádali Blanenští první šibřinky. Novým starostou Sokola byl 25. ledna 1908 zvolen bratr Matula a zůstal jím až do začátku první světové války. Po válce přesunuli blanenští sokoli kancelář do malé místnosti v Ježkově domě na náměstí (dnes náměstí Svobody, dům č. 11/8). Tělocvična zůstala v chlapecké měšťanské škole, větší schůze, divadla a zábavy se konaly v Ježkově hotelu, jehož vlastníkem byl bratr František Placák.

Nespokojenost s těmito roztříštěnými poměry donutila sokolskou jednotu v Blansku obrátit veškerou snahu k vystavění vlastní sokolovny. Počátkem roku 1921 sokolové koupili pozemek ke stavbě sokolovny od pana Huga Matušky v dnešní Svitavské ulici. Sokolovna se stavěla v letech 1921–1922. Plány vypracoval bratr architekt Kotas a provedení stavby bylo svěřeno panu Josefu Jalovému. Na stavbě se podíleli hlavní měrou členové Sokola. Byly zavedeny dokonce speciální pracovní knížky, kam se zaznamenávalo, kolik hodin její majitel na stavbě odpracoval.

Sokolovna byla slavnostně otevřena o víkendu 9. a 10. června 1922.

Po zastavení činnosti se ze sokolovny stala německá továrna s byty pro její zaměstnance. Posléze zde bylo skladiště pro složky Hitlerjugend. Sokolové se sešli až po válce 1. září 1945 na své valné hromadě.

V roce 1959 byla převedena do majetku národního podniku Metra Blansko jako jeho odborářské zařízení. Krátce nato byl ustaven Závodní klub ROH Metra. Budova byla rekonstruována na kulturní středisko, bylo přistaveno přísálí, galerie, společenská místnost s kuchyní a čtyři klubovny. V Závodním klubu ROH Metra Blansko byla organizována rozsáhlá divadelní a koncertní činnost. Klub sdružoval obyvatele do různých zájmových kroužků. Konala se zde celá řada společenských akcí: divadla, koncerty, plesy, taneční zábavy, módní přehlídky, pořady pro děti.

Po roce 1989 došlo k několika změnám majitele Závodního klubu ROH Metra Blansko a sokolovna chátrala. 23. února 2002 zničil požár celý půdní prostor sokolovny. Zásah třiatřiceti hasičů trval sedm a půl hodiny. Později byla sokolovna zbourána a na jejím místě stojí supermarket.

Zdroj informací, literatura

https://blanensky.denik.cz/serialy/misto-sokolovny-ve-svitavske-ulici-stoji-supermarket-20121222.html

https://blanensky.denik.cz/kultura_region/obrazem-v-knihovne-zacala-vystava-pripominajici-sokolovnu-20130503.html

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.