Bývalá sokolovna Chrást u Plzně

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Rokycany
Stav objektu:existuje
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Tělocvičná jednota Sokol byla v Chrástu založena přičiněním několika zdejších čelnějších občanů na podzim roku 1901. Na 8. prosince byla svolána první valná hromada, na které byl zvolen správní výbor a další činovníci. Za starostu byl jednohlasně zvolen řídící učitel Viktor Dostál a za jednatele učitel Jan Mukenšnábl. Bratr Josef Štaif propůjčil místnost ke cvičení úplně zdarma, Sokol hradil jen topení a osvětlení při cvičení. Pro výzdobu místnosti byla zakoupena poprsí Tyrše a Fügnera. Hostinec se nazýval U Sokola.

V roce 1918 podal br. Josef Richter žádost o povolení biografu. Licence byla jednotě udělena v březnu 1921. Bratr Štaif bez předchozí smlouvy začal pro biograf stavět nový sál. Rolníkům, kteří vozili stavební materiál, počítal br. Štaif 140 korun denně. Uposlechli však návrhu br. Josefa Ulče a vzdali se výdělku ve prospěch „Stavebního fondu“, jenž tím získal přes 4 000 korun. V září roku 1922 se utvořil dramatický odbor Sokola pod vedením V. Vrby.

Již v roce 1929 bylo přijato rozhodnutí vystavět v Chrástu sokolovnu. Opět byla vyhlášena sbírka a 153 členů upsalo 102 610 korun. Avšak dle pořízených plánů bylo třeba 680 000 korun. Peníze přicházely i od sokolů v zámoří. Finančně vypomohl např. Sokol Chicago, Sokol Berwyn, Kaspar American State Bank, nebo Atlas Brewing Co. Jednotlivci zasílali částky od 50 centů po 10 dolarů. Další plány vypracoval dr. Beran. Náklady klesly na 563 829 korun. Od stavby bylo nakonec upuštěno a peníze byly převedeny na stavební fond. Další soutěž na stavbu sokolovny byla vypsána v roce 1930. Ani poté se však stavba sokolovny v obci neuskutečnila.

V dnešní době je v místě někdejšího hostince U Sokola provozován vietnamský obchod. Objekt je po nešetrných stavebních úpravách k nepoznání.

Zdroj informací, literatura

archiv Zbyňka Blahety

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.