Bývalá sokolovna Nýřany

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Plzeň-sever
Stav objektu:existuje
Datace:1935–1936
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Místní jednota založena 2. července 1899 v hostinci "U zlatého soudku", který se nalézal v bývalém domě pekaře Vaněčka proti hostinci "U zeleného stromu". Později se jednota přestěhovala do hostince "U Langů" (č.p. 312), kde po řadu let pěstovala činnost tělocvičnou i kulturní. Život jednoty v prvých letech nebyl dobrý. Bylo málo pochopení pro věc sokolskou nejen u německé správy města, ale i mezi českým obyvatelstvem. Přesto jednota rozjela svoji činnost a patřila dokonce mezi nejúspěšnější v Plzeňské župě.

Dne 15. května 1935 byl položen na pozemku proti radnici základní kámen a sokolovna byla slavnostně otevřena dne 6. září 1936. Mimo vlastní tělocvičnou činnost vyvíjely činnost i oddíly odbíjené a tenisu a začalo se s letním pobytem mládeže v přírodě. Velmi bohatá byla i činnost pěveckého a dramatického odboru. Sokolovna vybavená jevištěm a kulisami od firmy Dílny moderních jevišť Pepa Máca a spol., Újezd u Brna na Moravě

V roce 1938 byla činnost T. J. Sokol v Nýřanech zastavena a sokolovna byla používána jako nacistický Parteihaus. Po válce zahajuje Sokol činnost v červenci 1945 v sále hostince "U Trávů", protože v sokolovně byla americká armáda. 

Další vývoj jednoty:

1950–1952   Tělovýchovná jednota STAVEBNÍ STROJE Nýřany
1952–1953   Závodní sokolská jednota ŠKODA Nýřany, ADAMOVSKÉ STROJÍRNY Nýřany, SOKOL Všeobecné strojírny Nýřany
1953–1962    DSO SPARTAK Nýřany
1963–1992    TJ TESLA Nýřany
1992–dosud   TJ Dioss Nýřany

Zdroj informací, literatura

https://www.nyrany.cz/mesto/o-meste/historie/historie-nyran/telovychova/

Historie ochotnického divadla na severním Plzeňsku (Nadační fond Mariánská Týnice ve spolupráci s Muzeem a galerií severního Plzeňska za finančního přispění Plzeňského kraje z Grantového programu Plzeňského kraje v oblasti kultury pro rok 2006)

https://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=osobnost&id=45

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.