Sokolovna Mnichovo Hradiště

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Středočeský
Župa:župa Fügnerova
Okres:Mladá Boleslav
Stav objektu:v provozu
Autor objektu:Jaroslav Hrdý a František Dámec
Datace:27. 7. 1919
Vložil:Rychal

Popis objektu

Základní kámen sokolovny byl položen v roce 1904. Sokolovna se ovšem slavnostního otevření dočkala až v dubnu 1919. Původní fasáda byla zdobná, na fasádě byly znaky Sokola a nápisy "VOLNOST, ROVNOST, BRATRSTVÍ". (Tyto nápisy však byly i se sokolskými smyboly za 2. světové války odstraněny.) Nad bočním vchodem byl rok postavení sokolovny, tedy 1919. Před vchodem do budovy stály na dvou sloupech dva sokolové. Sokolovna se nacházela na samém okraji města. 

Od roku 1921 do roku 1952 fungoval v sokolovně biograf. Dále zde bylo i loutkové divadýlko pro děti. Interiéry byly vyzdobeny hesly jako: "NI ZISK, NI SLÁVU" nebo "TUŽME SE".

V letech 1977–1978 proběhla generální oprava sokolovny, přístavba bytu správce a přístavba malé tělocvičny. Veškeré zdobné prvky a hesla byly z interéru odstraněny. Budova smotná byla přestříkána břízolitem do bílošedé podoby, která ji zůstala dodnes. Znak Sokola nahradil nový, a to Tělovýchovné jednoty SPARTAK LIAZ.  

V devadesátých letech se sokolovna navrátila znovu ustanovené jednotě, která na ni opět vrátila znak Sokola. Nyní se plánuje postupná rekonstrukce, jako je výměna oken a fasáda.

Jediné dochované artefakty, jsou dvě sochy sokolů, ze sloupů před budovou. V době generálních oprav je bratři a sestry pečlivě uklidili. 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.