Pamětní deska br. Janu Čapkovi, významnému legionáři a sokolskému činovníkovi

Typ stavby: Pamětní desky, solpersteine
Kraj:Hlavní město Praha
Župa:župa Pražská-Scheinerova
Okres:Hlavní město Praha
Stav objektu:existuje
Autor objektu:akademický sochař Jaroslav Hruška
Datace:12.6.1926
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Bronzová pamětní deska připomínající českého legionáře Jana Čapka byla slavnostně odhalena 12. 6. 1926 v rámci oslav VII. všesokolského sletu. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Hruška a arch. Rössler. Deska je umístěna na domě čp. 176 v Čapkově ulici 5 v Praze 4 Michli, kde se Čapek narodil.
Po odhalení michelský starosta p. Maier převzal pamětní desku v opatrování.

Deska nese tento text: 

Čapek Jan, vzorný Sokol, organizátor italských legií, narodil se v tomto domě 17. VI. 1876. Padl u Fossalty dne 17 .VI. 1918“. 

Deska byla v nedávné době v rámci opravy fasády tohoto domu obnovena. Je součástí  Centrální evidence válečných hrobů ministerstva obrany ČR pod označením CZE-0004-28229.

Jan Čapek pracoval před první světovou válkou jak rukavičkářský dělník, poté jako důlní dozorce v Orlové ve Slezsku. Během života byl aktivním členem Sokola. Během první světové války se dostal do italského zajetí. V zajateckém táboře Santa Maria Capus Veter založil v roce 1917 Československý dobrovolnický sbor, základ československých legií v Itálii. Na podzim roku 1917 utrpěli Italové ve válce velké ztráty, což je vedlo k povolení československých průzkumných jednotek. Zároveň docházely do země zprávy o legiích v Rusku. Na základě toho byla nakonec vytvořena československá divize, která byla nasazena v bojích na Piavě. Během bojů, dne 17. června 1918, Jan Čapek zemřel. Posmrtně byla Čapkovi udělena hodnost poručíka a italská stříbrná medaile Za statečnost. 

Ostatky Jana Čaka byly 2. července 1922 převezeny nejprve do Prahy a následně pohřbeny na hřbitově v Orlové, v Pomníku padlým za Těšínsko. Dnes se po Čapkovi jmenuje Sokolská župa Beskydská (SŽ Beskydská-Jana Čapka).

Zdroj informací, literatura

https://www.pametni-desky-v-praze.cz/products/capek-jan-na-dome-cp-176-v-capkove-ulici-5-v-praze-4-michli-/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_%C4%8Capek_(legion%C3%A1%C5%99)

https://www.waymarking.com/waymarks/WMDMKP_Jan_Capek_Praha_Michle_CZ

https://www.vets.cz/vpm/8431-pametni-deska-jan-capek/

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.