Pamětní deska br. Janu Čapkovi, významnému legionáři a sokolskému činovníkovi

Typ stavby: Pamětní desky, solpersteine
Kraj:Hlavní město Praha
Župa:župa Pražská-Scheinerova
Okres:Hlavní město Praha
Stav objektu:existuje
Autor objektu:akademický sochař Jaroslav Hruška
Datace:12.6.1926
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Bronzová pamětní deska připomínající českého legionáře Jana Čapka byla slavnostně odhalena 12. 6. 1926. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Hruška. Deska je umístěna na domě čp. 176 v Čapkově ulici 5 v Praze 4 Michli, kde se Čapek narodil

Deska nese tento text: 

Čapek Jan, vzorný Sokol, organizátor italských legií, narodil se v tomto domě 17. VI. 1876. Padl u Fossalty dne 17 .VI. 1918“. 

Deska byla v nedávné době v rámci opravy fasády tohoto domu obnovena. Je součástí  Centrální evidence válečných hrobů ministerstva obrany ČR pod označením CZE-0004-28229.

 

Jan Čapek pracoval před první světovou válkou jak rukavičkářský dělník, poté jako důlní dozorce v Orlové ve Slezsku. Během života byl aktivním členem Sokola. Během první světové války se dostal do italského zajetí. V zajateckém táboře Santa Maria Capus Veter založil v roce 1917 Československý dobrovolnický sbor, základ československých legií v Itálii. Na podzim roku 1917 utrpěli Italové ve válce velké ztráty, což je vedlo k povolení československých průzkumných jednotek. Zároveň docházely do země zprávy o legiích v Rusku. Na základě toho byla nakonec vytvořena československá divize, která byla nasazena v bojích na Piavě. Během bojů, dne 17. června 1918, Jan Čapek zemřel. Posmrtně byla Čapkovi udělena hodnost poručíka a italská stříbrná medaile Za statečnost. 

Ostatky Jana Čaka byly 2. července 1922 převezeny nejprve do Prahy a následně pohřbeny na hřbitově v Orlové, v Pomníku padlým za Těšínsko. Dnes se po Čapkovi jmenuje Sokolská župa Beskydská (SŽ Beskydská-Jana Čapka).

Zdroj informací, literatura

https://www.pametni-desky-v-praze.cz/products/capek-jan-na-dome-cp-176-v-capkove-ulici-5-v-praze-4-michli-/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_%C4%8Capek_(legion%C3%A1%C5%99)

https://www.waymarking.com/waymarks/WMDMKP_Jan_Capek_Praha_Michle_CZ

https://www.vets.cz/vpm/8431-pametni-deska-jan-capek/

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.