Pomník br. Karla Vaníčka v Šárce

Typ stavby: Pomníky, sochy, památníky
Kraj:Hlavní město Praha
Župa:župa Podbělohorská
Okres:Hlavní město Praha
Stav objektu:existuje
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Vaníčkův postupně chátrající pomníček z buližníku nese nápis „Zde zemřel sokolský písmák Karel Vaníček 24. června r. 1926“.

Karel Vaníček se narodil 10. 2. 1860. Vystudoval techniku a působil jako vrchní oficiál na pražské poště. Byl členem předsednictva České obce sokolské, zakladatelem sokolského muzea (jeho bratr Jindřich byl náčelníkem ČOS) a autorem knihy Sokolské epištoly. Zasadil se i o zbudování ústředního sokolského domu (Tyršova) v Praze. Karel Vaníček byl nejen kronikářem Sokola, ale i iniciátorem sokolského slibu. Roku 1927 byla v jeho jménu založena Literární cena Sokola. Na pražském Strahově je po něm pojmenována ulice. Ranila jej mrtvice při každodenní vycházce. S bratrem Jindřichem byli v Sokole velkým pojmem.

Sokolské epištoly se postupně rozrostly až na 60 kapitol. Stalo se z nich jakési sokolské evangelium. Karel se rozjel do jednot po Čechách i na Moravu s přednáškami. V jeho zápisníku se našel údaj, že navštívených jednot bylo na 300. Přednášel a psal o mravních, náboženských, filosofických otázkách sokolství i o věcech sokolské praxe. Za všechna témata jeho vzdělavatelské činnosti jen několik titulů: "Sokolstvo, jeho směr a cíl", "Povinnosti sokolské", "Z moudrosti všelidské", "Historický kalendář", "Příručka pro činovníky jednot sokolských" (I.a II.díl), "Zeměžluč" atd.

V roce 1912 Karel vypracoval návrh na vybudování "Sokolského muzea", jež přežilo i 1. světovou válku. "Sokolský písmák" se těšil velké autoritě, protože znal obecné i české dějiny, filosofii, dějiny tělovýchovy a její organizace, čili svým způsobem se stal "Tyršem" své doby.

Zdroj informací, literatura

https://www.geocaching.com/geocache/GC22D2C_pomnicek-monument?guid=30e785be-e764-403d-af2f-bb1bd0c5a19d

https://www.drobnepamatky.cz/node/16575

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.