Sokolovna Janovice nad Úhlavou

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Klatovy
Stav objektu:existuje
Datace:1924
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Místní jednota sokolská byla v Janovicích založena v roce 1898. Už v roce 1906 začali sokolové uvažovat o stavbě vlastní budovy – sokolovny. Ještě dlouho se však o tom jen hovořilo a teprve v roce 1922 tento záměr nabyl konkrétní podoby. Majitelé lesů v okolí uvažovaného staveniště byli požádání, aby darovali dříví. Vlastními silami začali sokolové lámat kámen v lomu u židovského hřbitova. V roce 1923 získal Sokol státní podporu 10 000 Kč na stavbu.

Stavba sokolovny přesáhla rámec Sokola a stala se středem pozornosti a zájmu i ostatních občanů. Dnes 19. 5. 1924 bylo započato s kopáním základů. Dne 30. 11. 1924 byla sokolovna slavnostně otevřena tělocvičnou akademií. Posléze se svou činnost přesunuli i místní ochotníci.

Překrásná budova, podle některých zdrojů  nejzdobnější "sokolovna" v šumavském kraji, štít budovy evokuje tradiční selskou architekturu. Sokolovna je v provozu, organizačně je místní jednota začleněna do Šumavské župy. V sokolovně je k dispozici posilovna a přiléhají k ní kurty.

Zdroj informací, literatura

https://www.geocaching.com/geocache/GC5YC46_sokolovna-janovice

https://rambajs3.webnode.cz/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.