Sokolovna Kraslice

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Karlovarský
Župa:župa Karlovarská
Okres:Cheb
Stav objektu:existuje
Datace:1894
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Počátky tělovýchovného hnutí v Kraslicích a okolí spadají do 20. let předminulého století a jsou spojeny s činností turnerských organizací a později dalších německých tělovýchovných a skautských spolků zakládanými zejména s ideově politickými podtexty. Počátky sokolské jednoty v Kraslicích jsou datovány dnem 14. 1. 1934, kdy se v nádražní restauraci konala ustavující schůze odbočky Falknovské Sokolské jednoty.

Cvičení sokolů probíhala nejprve v čekárně II. třídy kraslického nádraží a později ve školních tělocvičnách za náhradu 200,- Kč měsíčně. Dne 14. 1. 1935 se kraslická odbočka sokolské jednoty osamostatnila a činnost se rozšiřovala o výlety do okolí Kraslic.

V březnu 1935 byla zahájena na najatém pozemku od Ředitelství státních drah v Plzni u dolního nádraží výstavba vlastního sokolského hřiště. Hříště bylo stavěno svépomocí se stanovením počtu 10 pracovních hodin každému členovi s alternativou vyplatit se z práce pevně stanovenou náhradou 3,50,-Kč za hodinu.

Budova kraslické Turnhalle/sokolovny byla postavena v roce 1894 z iniciativy německých turnerských organizací. Budova sloužila postupem doby k různým účelům. Od roku 1892 do roku 1896, v době výstavby nového chrámu páně v Kraslicích, byla v prostorách tehdejší Turnhalle zřízena náhradní modlitebna a byl tam přenesen kříž, lustr, 2 sochy andělů a svícny. Tyto předměty lze spatřit i dnes v novém kostele. V letech první světové války sloužily prostory sokolovny jako provizorní lazaret. V období druhé světové války se prostory jinak sloužící ke cvičení využívaly m. j. k divadelním představením. V několika desetiletích po skončení druhé světové války byla sokolovna užívána veřejností, zejména tělovýchovnými jednotami sdruženými v ČSTV. V prostorách sokolovny byly postupně prováděny stavební úpravy, které nebyly vždy ku prospěchu stavby. V 90. letech minulého století přešla sokolovna do spoluvlastnictví Sokola Kraslice a Tatranu Kraslice s tím, že majoritním spoluvlastníkem je sokolská jednota.

Zdroj informací, literatura

https://www.sokol-kraslice.cz/clanky/historie.html

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.