Sokolovna T.J. Sokol Zbraslav

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:
Župa:
Okres:
Stav objektu:existuje
Autor objektu:architekt Kavalír
Datace:zahájení stavby: 29.5.1929, slavnostní položení základního kamene: 11.8.1929, slavnostní otevření budovy: 1.6.1930
Vložil:sokolzbraslav

Popis objektu

Roku 1926 vzniká návrh budovy sokolovny se dvěma sály – tělocvičnou a přízemním sálem biografu, který vypracoval člen zbraslavské jednoty, architekt Kavalír. 11. dubna 1927 byla sestavena ze zástupců jednoty a Družstva finanční komise pro výstavbu sokolovny. Dne 18. srpna 1928 správní výbor jednoty schválil výstavbu podle Kavalírových návrhů a na mimořádné valné hromadě jednoty a družstva, konané 1. září 1928, bylo toto rozhodnutí potvrzeno. Konečné slovo k návrhu má Pražská župa, jejíž stavební znalec nařídí úpravy, které zahájení pozdrží. Během té doby řeší sokolové otázku neméně důležitou – jak stavět kvalitně a přitom levně. Díky Kavalírově nabídce osobního stavebního dozoru se jednota rozhodla postavit budovu z velké části ve vlastní režii za vydatné spolupráce svých členů.

Zahájení stavby sokolovny proběhlo 29. května 1929 - slavností za účasti řady představitelů obce i sokolských jednot. Práce na výkopech pro základy byla obtížná, přesto se kladení základního kamene mohla uskutečnit již 11. Srpna 1929. Ve dvě hodiny odpoledne vyšel z nádvoří pivovaru mohutný průvod Sokola i dalších zbraslavských spolků. Jen ze Zbraslavské jednoty šlo průvodem přes 200 cvičenců, sešly se dva sokolské trubačské sbory a kapely společenství řezníků i Vltavanu z Davle. Slavnostní proslovy nad základním kamenem zabraly velkou část odpoledne – padesát řečníků zastupovalo kromě sokolských jednot i obcí Zbraslav a Lahovice, velkostatek, hasičské sbory, církev a řadu dalších sdružení. Po takovém maratónu účastníci určitě rádi přijali pozvánku k sokolské veselici a večerní taneční zábavě U Kotvy. Podobně probíhalo i slavnostní otevření hotové sokolovny již následující rok, 1. června 1930. V předvečer otevření se v novém biografickém sále konala besídka, druhý den se v tělocvična proměnila v tančírnu. Ve slavnostním průvodu městem byly tři trubačské sbory a téměř tři stovky Sokolů v krojích. 4. června pak sokolové zahájili v nové budově první cvičební hodinu. Tím se uzavřelo období budování, které zbraslavskou jednotu stálo 1 milión a dva tisíce Kč a na které si muselo také půjčit část prostředků u banky.

Zdroj informací, literatura

Pamětní kniha Sokola Zbraslav, fotografie z archivu T.J. Sokol Zbraslav.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.