Sokolovna v Lounech

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Ústecký
Župa:župa Sladkovského
Okres:Louny
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Kamil Hilbert
Datace:1897
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Sokol v Lounech byl založen roku 1867 jako sedmnáctá jednota v českých zemích. Nejdříve cvičili sokolové ve zdejší škole, poté v sále u Františka Drtiny, bývalého starosty místního Sokola. Kolem roku 1888 přijali lounští sokolové desetileté bezplatné pohostinství v Krýzlově sále v Lázních. V této době se už ale uvažovalo o výstavbě vlastní sokolovny, ale možná stavba byla ovlivněna především nedostatkem finančních prostředků a jednota tak začala pořádat sbírky i dražby. V roce 1895 měla již k dispozici 17 753 zlatých, a tak se začalo s konkrétnějšími přípravami. Do konkurzu se přihlásily tři stavební firmy – dvě z Prahy a z Loun Kamil Hilbert, syn mnohaletého starosty Loun. Hilbertové v Lounech představovali nadšené vlastence a samozřejmě členy Sokola. K. Hilbert předložil do konkurzu nejdražší řešní, sokolovna byla projektována na různých místech, ale zvítězil dnešní návrh umístění budovy. Původní cena měla dosahovat až 60 000 zlatých. V létě 1897 byl Hilbert požádán, aby cenu stavby pro nedostatek financí snížil o 20 000 zlatých, na což přistoupil, přepracoval projekty a stavbu zahájil bezprostředně tak, že do konce roku 1897 byla dokončena pod střechu a provedeny omítky. Stavitel Hilbert dal své projekty sokolům zdarma, stejně jako dozorovou činnost a administrativu spojenou se stavbou sokolovny. Bylo na něj však podáno anonymní udání u c. k. místodržitelství v Praze. Zde však bylo rozhodnuto ve prospěch Hilberta, stavba byla dokonečna a 10. července 1898 slavnostně předána k používání. 

Na jaře 1933 propukl v sokolovně požár, který způsobil značné škody. Ty byly likvidovány jednak pojistkou, jednak obětavostí členů lounského Sokola. V září 1938 sokolovna sloužila jako noclehárna pro utečence ze zahranicí, vařilo se zde pro ně i jídlo. Od dubna 1941 sloužila budova jako sklad a prostor pro ubytování. 

Kamil Hilbert se věnoval především rekonstrukcím církevních staveb, jeho nejvýznamnějším dílem je dostavba katedrály sv. Víta na Pražském hradě. V Lounech restauroval Žateckou bránu a dodělával práce na chrámu sv. Mikuláše. 

Zdroj informací, literatura

100 let sokolovny Louny a 130 let T. J. Sokol Louny

https://t-j-sokol-louny7.webnode.cz/z-historie/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.