Spolkový prapor T. J. Sokol Vrané nad Vltavou I.

Typ stavby: Sokolské prapory
Kraj:Středočeský
Župa:župa Jungmannova
Okres:Praha-Západ
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Milča Šůlová a Marie Plívová
Datace:1920/1921
Vložil:SokolVraneI

Popis objektu

Prapor o rozměru 110x140 cm pochází z roku 1921. Je zhotoven z několika vrstev tkanin, a to svrchní vlněné tkaniny na jedné straně červené a na druhé straně bílé barvy a podkladového bavlněného plátna, které působí jako výztuž a zároveň zpevňující podklad pro plastickou výšivku. Celý prapor je olemován kroucenou šňůrou bílorůžové barvy.

V současné době (rok 2019) je v práci restaurátora. Na rok 2021 plánuje TJ Sokol Vrané nad Vltavou I. slavnostní rozvinutí restaurovaného praporu při příležitosti 100 let výročí jeho vzniku. 

 

Historie praporu

(doslovný přepis ze sokolské kroniky):  

Rok 1920: Na schůzi 3. července přijat jednomyslně návrh br starosty Františka Marholda na pořízení spolkového praporu. 

Rok 1921: Mimořádná valná hromada svolána v den 8. května odpoledne do spolkové místnosti v hostinci br Josefa Chvátala č.p. 16. Přítomno 31 bratrů a 22 sester (53). Br starosta František Marhold záře radostí mile uvítal přítomné. 

Na to se ujal slova br jednatel Josef Kubát. Promluvil o mravním a výchovném vlivu sokolské myšlenky, sokolských zásad i praktické důležitosti výchovy sokolské v životě našeho národa. Poukázal na to, že rozvinutí spolkového praporu je památnou událostí Sokola, neboť prapor ten stále připomínati bude nám i budoucím vytrvalou a obětavou práci pro svobodu, pro tělesné a povahové zušlechtění širokých vrstev našeho lidu, bude vždy posvátným znakem nevadnoucí lásky k bratrskému soužití. Vroucí slova jednatelova byla vyslechnuta s nadšením.  

Potom odevzdala s. Milča Šůlová do rukou starostových prapor, který vyšila se s. Marií Plívovou. Rozměry praporu jsou 140 cm x 110 cm (centimetry). Na jedné straně je vyšit sokolský monogram S ověnčený lipovou ratolestí a pod ní heslo “Mužně v před!” Na druhé straně vyšito Tělocvičná jednota Sokol na Vraném n/ Vltavou. Br Karel Plíva daroval 66 Kč za předtisk na praporu na stavbu tělocvičny. Br starosta přikládá k praporu svůj dar stuhu. Pak br Augustin Dušek vložil do rukou starostových praporovou žerď zakončenou kovovým sokolíkem, darem tří nejmenovaných bratrů. Sepsána pamětní listina se jmény pracovníků na praporu, dárců přispěvších na jeho pořízení i dárců na stavbu sokolovny počínaje penízem 25 Kč. Tento pergamen vložen do praporové žerdi na schůzi správního výboru 21. května 1921. 

Pak promluvili k věci bří-: Josef Zikl náčelník, Josef Havlíček pokladník a Theodor Krása. 

Matkou praporu byla zvolena jednomyslně s Marie Pařízková choť br Stanislava Pařízka rolníka na Vraném č.p. 4, kmotrami sesy Marie Šůlová choť obchodníkova a Marie Ziklová, manželka náčelníkova, obě z Vraného.  

Praporečníky zvoleni bři František Dvořáček a Stanislav Pařízek. 

19. června 1921 – Slavnost rozvinutí spolkového praporu 

  • Budíček o ½ 6, na Vraném, odtud do Skochovic a ze Skochovic na cvičiště ke zkouškám. 

  • Od 9-10 hodin vítání hostí 

  • O 10. Průvod n cvičiště se svinutým praporem nešeným členkami a žákyněmi. 

  • Sbory spolkového mužského odboru pěveckého a zahájení slavnosti br starostou. 

  • Slavnostní řeči 

  • Zatloukání hřebů do praporové žerdi, rozvinutí praporu, odevzdání jej bru praporečníku, sborový zpěv, slib na prapor. 

  • Státní hymny 

  • O ½ 15. Hodině průvod s rozvinutým praporem na cvičiště. 

  • Veřejné cvičení. 

  • Večer sokolská veselice.  

Slavnostní upomínky prodávají se dopoledne po 3 Kč, odpoledne po 2 Kč. Sedadlo na cvičišti 8 Kč, místo k stání 4 Kč. Vstupné do večerní veselice 8 Kč.  

Zvolská škola půjčila žákům tyče k prostným na veřejné cvičení. 

Slavnosti zúčastnily se tyto spolky: Sbor dobrovolných hasičů ve Skochovicích - František Hartman starosta, František Krištůfek náměstek, Sokol v Davli – s. Drozd, Sokol v Dol. Břežanech - Bohumil Blecha starosta, František Bogusgak vedoucí a 40 členů, Sokol v Modřanech - Jarda Vysušil náčelník a 16 členů, Sokol ve Štěchovicích - Alois Chot náčelník a 13 členů, sbor místních dobrovolných hasičů - František Rak, místní spolek Domobrana – Rudolf Petr místopředseda, sokolská župa Pražská- Bedřich Moser jednatel, obecní zastupitelstvo Vraného-Skochovic - Václav Chaloupka starostův náměstek, František Rákosník radní. Antonín Hrábek, Dörfel, Theodor Krása, místní odbočka československých legionářů legionáři - Jaroslav Veselý, Václav Štěfán, Václav Kotáb, Ludovít Vandas, František Jahoda, hasičská župa Rieger v Jílovém - Ludvík Casati župní starosta. 

Mravní i hmotný úspěch byl uspokojivý. Účastníků na slavnosti bylo kolem tisíce, čistý výtěžek 6861 Kč 50 h. Dvanáct hudebníků z Mokropes distalo 2200 Kč a večeři. Na stavbu sokolovny vyhrazeno 6000Kč 

22. června 1921 (mimořádná schůze) Matka praporu s. Marie Pařízková odevzdala jednotě dar 500 Kč, kmotra praporu s. Marie Ziklová 100 Kč, druhá kmotra praporu s. Marie Šůlová ozdobila prapor bílou vyšívanou stuhou.  

 

Zdroj informací, literatura

Kronika TJ Sokol Vrané nad Vltavou 1908–1950 s. 57-60

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.