Tyršův sad – Mnichovo Hradiště

Typ stavby: Sokolský uličník
Kraj:Středočeský
Župa:župa Fügnerova
Okres:Mladá Boleslav
Stav objektu:existuje
Datace:1928 – 50. léta 20. století
Vložil:Rychal

Popis objektu

Tyršův sad známe dnes spíše pod zažitým názvem "Park u nádraží". Dle kroniky města Mnichovo Hradiště byl sad vysazen v letech 1928–29. Zastupitelé města se rozhodli sad pojmenovat jménem sokolského velikána Tyrše u příležitosti 100 let od narození a 50ti letého výročí smrti.

Sad byl vybudován za příspěvku městské spořitelny, celkově za částku 24 875,25 Kčs. V sadu byly vysázeny trvalkové záhony a túje. Sad byl opatřen vodovodem, elektrickým osvětlením na stožárech a lavičkami. Dle kroniky města se sady těšily hojné návštěvnosti občanů města i turistů. V přední části sadu byl pamětní kámen Miroslava Tyrše – označující "Tyršův sad", z toho místa byl krásný výhled i na sokolovnu.

Po roce 1945 byl do sadů umístěn pomník "Obětem bojů za svobodu" tedy socha Čechie s lipovou ratolestí. V 50. letech 20. století byl odstraněn pamětní kámen Miroslava Tyrše a ze strany MNV byla snaha o přejmenování na "Stalinovy sady". Tento název se však nikdy mezi místními neuchytil. Pamětní kámen později nahradil bronzový znak města, který byl kolem roku 2003 ukraden. 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.