Bývalá sokolovna (Horní) Litvínov

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Ústecký
Župa:župa Krušnohorská-Kukaňova
Okres:Most
Stav objektu:existuje
Autor objektu:návrh i realizace František Andrle
Datace:1937–1938
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Česká menšina v Horním Litvínově a Chudeníně založila roku 1896 tělocvičnou jednotu Sokol. Stalo se tak v hostinci "U Vycpálků", který stával poblíž dnešní železniční stanice Litvínov. Cvičení probíhala zatím v pronajatých sálech hostinců. 

V roce 1921 jednota zakoupila část zámeckého parku, kde bylo vybudováno hřiště, kde členstvo nacvičovalo prostná cvičení. V zimě se tu bruslilo a hrál první litvínovský hokej. S tím, jak se postpně nakupovalo více a více nářadí, přestávala malá, dodnes stojící šatna z roku 1924, stačit. Tehdy se začalo výrazněji hovořit o stavbě vlastní tělocvičny. Problémem však byl nedostatek peněz, ačkoli místní sokolové dle pokladních zpráv hospodařili šetrně. 

Z roku 1924 z České kroniky:

"Tělocvičná Jednota Sokol snaží se uskutečniti postavení sokolovny. Na tento účel má již částku Kč 80.000.- pohromadě, jež byla získaná z výtěžků pořádaných divadel a zábav, členských příspěvků, darů, subvencí, a též bezúročných půjček některých členů. Stavby jsou ale ještě tak drahé, že nelze v nynější době se stavbou započíti. Proto rozhodla se Jednota aspoň pro začátek postaviti na svém cvičišti v zámecké zahradě zděnou kolnu, kde by mohla nářadí uschovati. Na stavbě této kolny, která byla koncem září 1924 dokončena, pracovalo nezištně členstvo Sokola. Starostou Sokola jest pan Antonín Kolečko odborný učitel. Divadelní představení hrála místní jednota v Zámecké zahradě, která se stala v podstatě i cvičištěm. V zimě se plocha sokoliště v Zámecké zahradě polévala, bruslila tu veřejnost, žáci škol, svoji hru zkoušeli první hokejisté. V době oslav 40. let založení Sokola v Horním Litvínově je v kronice uvedena položka na stavu účtu jednoty: Hotovost družstva pro postavení sokolovny 48.024 Kč."

Dne 22. 10. 1936 dal pokladník jednoty bratr Emmger na výborové schůzi podnět k rozhovoru o otázce stavby sokolovny. Stavba po dlouhých letech započala roku 1937, a to na pozemku vedle hřiště, který již dříve jednota zakoupila. Stavební povolení bylo vydáno 10. srpna 1937, ale zemní práce započaly již 26. června. Plány sokolovny vypracoval a stavbu zrealizoval František Andrle, stavitel z Horního Litvínova. Dne 18. ledna 1938 byla novostavba zkolaudována, a tak mohli litvínovští sokolové nacvičovat na X. všesokolský slet v novém. Radost jednoty z nové sokolovny netrvala dlouho, protože 10. října 1938 byla zabrána Němci. 

Během druhé světové války se sokolovně říkalo Jahturnhalle. Sloužila německé obdobě Sokola – Turnérům. Po válce se sokolovna vrátila do českých rukou. Již 28. října 1945 se v ní konal první koncert krátce předtím založeného amatérského Symfonického orchestru města Litvínova. V září roku 1949 došlo ke sloučení T. J. Sokol Horní Litvínov a Závodní sokolské jednoty Stalinovy závody.

Při maturitním plese zdejší střední školy došlo v roce 1957 k požáru sokolovny. Nikdo nepřišel k úrazu, uvnitř v sále shořelo téměř celé zařízení, strop se zřítil, zdi ohořely. Příčinou požáru bylo pravděpodobně neodborně zapojené elektrické světlo.

Po roce 1990 se sokolovna stala majetkem společnosti SPORTaS, později majetkem města Litvínova. V roce 2013 získala sokolovnu od města společnost NATURYSS, s. r. o. s podmínkou, že výměnou za starou sokolovnu firma postaví gymnastický sál u Sportovní haly u Koldomu. Nový sál byl slavnostně předán do užívání 19. března 2014. V letech 2014 a 2015 byla budova bývalé sokolovny zrekonstruována v původním rázu. Firma NATURYSS s. r. o. chce navázat na myšlenku Sokol a v moderním pojetí.

 

 

Zdroj informací, literatura

http://www.sokolovna-litvinov.cz/cs/

https://www.litvinov-historie.online/?p=421

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.