Mramorová busta Miroslava Tyrše v Bratislavě

Typ stavby: Pomníky, sochy, památníky
Kraj:
Župa:
Okres:
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Josef Pospíšil
Datace:1932
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Mezi nejtěžší sbírkové předměty Muzea tělesné kultury v Bratislavě patří bezpochyby mramorová busta zakladatele Sokola Dr. Miroslava Tyrše, která patří mezi kvalitní ukázku tvorby sochaře Josefa Pospíšila (29. 4. 1897 Siladice – 15. 7. 1976 Bratislava), představitele meziválečného sochařství na Slovensku. V letech 1920 až 1926 studoval Pospíšil na Akademii výtvarných umění v Praze, ve 30. letech 20. století spoluzaložil a předsedal Sdružení slovenských umělců. Je autorem mnoha významných děl v oblasti monumentální, komorní i užitkové plastiky, věnoval se také tvorbě památníků, bust či reliéfů. 

Bustu Miroslava Tyrše z bílého carrarského mramoru realizoval Josef Pospíšil v roce 1932. Na dílo byl použit monolit ze zbourané jezdecké sochy Marie Terezie v Bratislavě. V roce 1937 byla busta instalována v Tyršových sadech (dnes sad Janka Krále) v Petržalce, po mnichovských událostech roku 1938 ale došlo k jejímu odstranění. Osud busty byl následně až do roku 1988 neznámý. Tehdy ji místní obyvatelé objevili na skládce odpadu na Černé Vodě u Bratislavy. Značně poškozené dílo bylo na náklady Muzea tělesné kultury převezeno do Bratislavy a odborně zrestaurováno.

V současné době je tato kulturní památka evidovaná ve sbírkovém fondu SZTK – Muzea tělesné kultury a od roku 1995 v dlouhodobé výpůjčce muzea Ústředí Sokola na Slovensku. Tyršova busta je umístěna ve foyer sokolovny Sokola Bratislava. Překrytí busty vitrínou bylo realizované z finanční dotace Ministerstva školství, vědy, výzkumu a sportu Slovenské republiky.

Zdroj informací, literatura

Oficiální webové stránky Muzea tělesné kultury v Bratislavě, více viz http://www.muzeum.olympic.sk/2011/05/najtazsim-zbierkovym-predmetom-je-mramorova-busta-dr-m-tyrsa/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.