Pamětní deska br. Jaroslavu Pešatovi, náčelníkovi župy Krušnohorské-Kukaňovy

Typ stavby: Pamětní desky, solpersteine
Kraj:Ústecký
Župa:župa Krušnohorská-Kukaňova
Okres:Teplice
Stav objektu:existuje
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Deska z černého leštěného mramoru byla odhalena na zadní části budovy sokolovny v Duchcově v roce 2004 z iniciativy Konfederace politických vězňů a sokolské obce. Město Duchcov se ke svému rodákovi přihlásilo prvním pietním aktem u jeho hrobu na duchcovském hřbitově již v březnu 1990 a přejmenováním ulice Gottwaldovy na ulici Pešatovu.

Nápis na desce: 
IN MEMORIAM
JAROSLAV PEŠATA
UČITEL
NÁČELNÍK SOKOLSKÉ ŽUPY KRUŠNOHORSKÉ-KUKAŇOVY
*11.7.1912 V DUCHCOVĚ
+6.3.1954 V PRAZE-PANKRÁCI

OBĚŤ NEZÁKONNOSTÍ KOMUNISTICKÉHO SYSTÉMU

Jaroslav Pešata byl synem duchcovského horníka, povoláním učitel. Po záboru pohraničí odešel do vnitrozemí, kde se ihned zapojil do ilegálního hnutí v sokolské skupině JINDRA v Sedlčanech. V závěru války působil v partyzánské brigádě Táborité, která byla součástí hnutí "Za Prahu". Od 5. května 1945 se podílel na osvobození celé oblasti. Dne 27. května 1945 se vrátil do Duchcova, navrátil se znovu k povolání učitele a byl zvolen náčelníkem Sokolské župy Krušnohorské-Kukaňovy. Pešata byl aktivním sportovcem, členem oddílu volejbalistů, vedoucím sokolských i výcvikových táborů. Jako župní náčelník patřil k hlavním organizátorům posledního župního sletu a posléze i XI. všesokolského sletu v roce 1948. Dne 2. dubna 1953 byl zatčen v rámci akce StB zvané Oktáva přímo v budově duchcovského gymnázia, kde působil jako učitel tělocviku. Byl obviněn z organizování protistátní skupiny na Teplicku. Jaroslav Pešata zemřel 6. března 1954 ve vězeňské nemocnici v Praze na Pankráci na následky fyzického týrání během vyšetřovací vazby v Ústí nad Labem a v Litoměřicích. V procesu s "ilegální skupinou Jaroslava Pešaty", který se konal před Krajským soudem v Ústí nad Labem ve dnech 8. a 9. března 1954, bylo odsouzeno 15 osob. Pešatova smrt byla během líčení zamlčena, jeho úmrtí bylo oznámeno manželce až 11. března. 

Od roku 1996 nese místní základní škola Pešatovo jméno.

Zdroj informací, literatura

https://www.vets.cz/vpm/mista/obec/2848-duchcov/

http://www.pametnimista.usd.cas.cz/duchcov-pametni-deska-jaroslavu-pesatovi/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.