Prapor tělocvično-hasičské jednoty Sokol v Strakonicích

Typ stavby: Jiné
Kraj:Jihočeský
Župa:župa Jihočeská
Okres:Strakonice
Stav objektu:existuje
Datace:1885
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Po podepsání státoprávní deklarace v roce 1868 byly sokolské jednoty rozpouštěny. Místo nich vznikaly různé jiné uniformované spolky s cílem vytlačit sokolský kroj, např. veteránské, hasičské, ostrostřelecké apod. Také Sokol strakonický se přeměnil v Hasičskou tělocvičnou jednotu Sokol. První valná hromada tohoto spolku se konala 25. srpna 1872.10 Její stanovy vyšly v platnost 20. dubna 1873. Nahrazeny byly stanovami z 10. listopadu 1881, podle kterých bylo účelem jednoty „a) pěstování tělocviku společným cvičením, společnými výlety a šermováním; b) hájiti při požárech neb jiných nehodách živelních a neštěstích život a majetek obyvatelstva (…); c) v jednotě též střelba do terče, zpěv a hudba se pěstují k oživení pak ducha společenského slouží přednášky a rozpravy o věcech tělocvičných a hasičských, jakož i společenské zábavy a uspořádání divadelních představení.

Originální prapor byl v roce 2012 zrestaurováním v dílně p. Strachotové v Postřelmově.

Rozměry praporu jsou 150 x 150 cm, materiál praporovina, místo jeho současného uložení nezjištěno.

(lokalizace objektu v mapě není přesná, neboť prapor vznikl ještě před postavením strakonického Spolkového domu, později sokolovny)

Zdroj informací, literatura

diplomová práce Petry Ouředníkové SPOLKOVÝ ŽIVOT NA STRAKONICKU PŘED ROKEM 1914, Pedagogická fakulta Západočeské univerzity v Plzni, 2012

https://strachotovy.cz/nase-prace/restaurovani-praporu

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.