Sokolovna Nový Hrádek (okr. Náchod)

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Královéhradecký
Župa:župa Podkrkonošská-Jiráskova
Okres:Náchod
Stav objektu:v provozu
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

V Novém Hrádku svolává zdejší továrník Josef Tošovský 20. května 1896 své spoluobčany a ve svém provolání vyzve k založení jednoty. Valná hromada je svolána na 14. června a na ní jsou zvoleni první činovníci. První starosta, pan Václav Lepš, dal k dispozici sál pro cvičení. Členové jednoty měli svůj sen – vlastní sportovní stánek. V roce 1913 byl založen stavební fond, Sokolové pořídili bloky po 10 a 2 hal. a ty při zájezdech a slavnostech prodávali jako cihly na stavbu. Snahy zastavila první světová válka. Na počátku 20. let se snahy o vybudování vlastní sokolovny začínají dávat opět do pohybu. Bratři Josef Suchánek a Josef Fiala kupují pozemek, který darují Sokolu. S nezměrným nadšením se dali sokolové do terénních úprav a budovali vlastní cvičiště. Pozemek byl pak oplocen a bratr Suchánek vlastním nákladem pořídil vstupní bránu. V následujícím roce byly vypracovány plány a v roce 1923 byla zahájena stavba sokolovny. Protože byla hotovost jednoty pouhých 35 000 korun, nebylo jisté podaří-li se stavbu dokončit. Ale nadšení a zápal pro věc opět přivedli mnoho a mnoho ochotných lidí k práci. Přicházejí na pomoc i bratři z okolních jednot – např. ze Sněžného – a tak 3. srpna 1923 je slavnostně umístěno sídlo Sokola do nové budovy. Přesto je jednota ve velké nejistotě, protože dluh je vysoký. Vše řeší až dar starosty Suchánka, který dluhy uhradí ze svých prostředků. Slavnostně byla otevřena 10. srpna 1924.

V roce 1998 probíhá v sokolovně rekonstrukce podlahy. V duchu tradic byla vyvolána sbírka a přinesla opravdu nemalé finanční prostředky. Členové i příznivci jednoty odpracovali bezplatně neuvěřitelné množství brigádních hodin. Nejen to. V roce 2000 byl v areálu na Panské stráni vyměněn starý kotvičkový lyžařský vlek za nový teleskopický. Opět byla vyvolána sbírka a podařilo se nasbírat čtvrt miliónu korun. Silná členská základna umožnila provést velké množství prací svépomocně při 1 300 brigádnických hodinách.    

V roce 2014 byla dokončena rekonstrukce sokolovny a 12. dubna proběhlo její slavnostní otevření.

Sokol v Novém Hrádku žije a pracuje dál. 

Zdroj informací, literatura

https://www.novy-hradek.cz/sokol/histsok.htm

https://www.novy-hradek.cz/index.php?str=otevreni_sokolovny2014

http://www.alkstav.cz/project/sokolovna-hradek/

https://www.geocaching.com/geocache/GC7PB8C_sokol-novy-hradek-053?guid=475c5e3b-41da-42d0-a44e-a504ea47a6be

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.