Sokolovna T. J. Sokol Náchod

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Královéhradecký
Župa:župa Podkrkonošská-Jiráskova
Okres:Náchod
Stav objektu:v provozu
Autor objektu:Milan Babuška
Datace:1929
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Základní kámen náchodské sokolovny byl položen 14. července 1929. Zdejší sokolové tuto slavnost spojili s připomenutím šedesátého výročí založení své jednoty.

Stavbu navrhl Milan Babuška (1884–1953), významný východočeský architekt, jehož jméno je spojeno například i s projektem sokolovny v Hradci Králové. Vystudoval u Josefa Schulze a Adolfa Liebschera. Působil jako profesor na jaroměřské a později i pražské průmyslové škole. Největší část jeho díla tvoří návrhy školních budov.

Působivá vizuální podoba náchodské sokolovny byla Babuškem vyprojektovaná ve stylu takzvaného emocionálního funkcionalismu. Forma, která by normálně měla vyjít z funkce budovy, architektovi nestačila, a proto ji povýšil na esteticky hodnotné umělecké dílo. Tento styl byl ve své době mnoha funkcionalistickými architekty odmítán.

Monumentální dvoupatrová budova na rohu ulic Tyršova a Smolova připomíná novodobý hrad. Jako by vedla pomyslný dialog s náchodským zámkem, který je průhledem Tyršovou ulicí od sokolovny dobře vidět. Průčelí domu oživuje odskočení jeho levé části od hrany ulice. Pevná a hladká plocha fasády zde kontrastuje s pravou částí, která je pravidelně členěna obdélníkovými okny. Výraznou kumulaci hmoty přední části otočené do Tyršovy ulice odlehčuje zaoblené a prosklené schodiště společně s proskleným zadním traktem v ulici Smolova, kde se nachází tělocvična. Její okna se pnou přes dvě parta a zvýrazňují je pilastry z červených cihel. Ty spolu s červeným rámováním všech oken a červenými parapety v kombinaci se světlou fasádou odkazují na sokolské barvy.

V přízemí přední části se nachází velká restaurace a spolková místnost, vzadu jsou pak šatny, noclehárny a nářaďovny. Hlavní tělocvičný sál, pojmenovaný podle starosty jednoty dr. Josefa Čížka, zabírá první patro zadního traktu. Od sousedního malého sálu jej odděluje železná opona. Poslední ze tří sálů je určen konání valných schůzí, koncertů a výstav.

Budova se včetně interiérů dochovala v původní podobě. Od roku 2004 má status chráněné kulturní památky.

Zdroj informací, literatura

ŠUBRTOVÁ, Anna: Architektura sokoloven v Podkrkonošské – Jiráskově župě. 1890 – 1938, diplomová práce, Univerzita Palackého Olomouc, 2011, 103 s.

https://www.pamatkovykatalog.cz/sokolovna-telocvicna-12540251

https://kam.hradcekralove.cz/architekt/121-milan-babuska

www.zupanachod.cz/tj_nachod.php

https://www.facebook.com/sokolkaNachod/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.