Sokolovna Teplice (Na Letné/Šanov)

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Ústecký
Župa:župa Krušnohorská-Kukaňova
Okres:Teplice
Stav objektu:existuje
Datace:1909
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Historickou budovu tělocvičny na Královské výšině, dnešní Letné v Teplicích, kterým se do druhé světové války pro vysokou kulturní úroveň i klasickou architekturu přezdívalo "Malá Paříž", nechal postavit německý spolek Turnverein v roce 1909. Tělocvičná jednota Sokol Teplice začala budovu spravovat po druhé světové válce. Po převratu v roce 1948 museli sokolové budovu opustit. Sokolovna pak sloužila dalším tělovýchovným spolkům. 

O budovu sokolovny se celá léta vedly nejrůznější sporty, nakonec opět po roce 1989 připadla Sokolu Teplice. Bohužel, sokolovna nepatří mezi chráněné památky a budova je v havarijním stavu. Skrze staré šindele do budovy zatéká, omítka se sype a okna netěsní. Rekonstrukci by potřebovaly i vntiřní prostory včetně hlavního tělocvičného sálu, kde již voda prosakuje stropem. 

Dodnes jsou na budově dochovány pamětní desky, například památce Adolfa Svitka, náčelníka Sokola Teplice-Šanov, který padl jako ruský legionář u Zborova, nebo pamětní deska věnovaná obětem druhé světové války.

Dle architektonického ateliéru MISe, který v roce 2020 vypacoval studii na teplickou sokolovnu, je velký sál zřejmě neopravitelný, ale část stavby do ulice a hlavní průčelí by se ještě rekonstruovat dalo. Dle studie by tak došlo k "amputaci" sálu a byla by přidána "protéza" – nová sportovní hala. 

 

 

Zdroj informací, literatura

http://teplickyzapas.cz/fotogalerie-oddilu-znak-a-nazev-oddilu/sokolovna-na-letne/

http://pres.upmedia.cz/publicistika/sokolovne-na-teplicke-letne-muze-hrozit-zriceni

http://www.e-teplicko.cz/zpravy/teplice/210795-podle-primatora-muze-mit-sokolovna-na-letne-brzy-problemy-se-statikou

wikipedie

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.